Zostałeś zalogowany. Za X sek. strona zostanie przeładowana.

Logo NInA
fot. Marcin Oliva Soto
Powrót

Żywotność archiwów | Panel dyskusyjny

Zapraszamy do dyskusji o archiwach w dobie nowych mediów. Udział wezmą Lev Manovich, Shannon Mattern i Jesse de Vos. Dyskusję poprowadzi Mateusz Halawa.
Data
PT   25 / 09 / 2015
Godzina
14:00  –  15:30
Miejsce
Filmoteka Narodowa–Instytut Audiowizualny ul. Wałbrzyska 3/5
02-739 Warszawa
Sala Ziemia Obiecana | Pierwsze piętro

Wbrew potocznym wyobrażeniom, archiwa nie są tylko zakurzonymi miejscami biernie składującymi treści. Cechuje je „żywotność”, a więc potencjał wpływania na współczesność. „Archiwum” w naszym ujęciu jest raczej procesem niż miejscem i tyleż przechowuje przeszłość, co kształtuje przyszłość.

Jest to proces na wskroś materialny: ludzkie pragnienia i przedsięwzięcia napotykają w nim na sojuszników i przeszkody w postaci półek, szuflad i serwerów; teczek, plików i probówek; algorytmów, list i fiszek; krzeseł, stołów i ekranów.

Rozmowę o właściwościach i możliwościach archiwum jako formy kulturowej zaczniemy więc – jak wypada w nowym budynku instytucji zajmującej się digitalizacją i archiwizacją – od problemów urządzenia, umeblowania i oprzyrządowania współczesnych, audiowizualnych archiwów.

W jaki sposób zmieniająca się materialna organizacja treści kształtuje formy „żywotności archiwów”? Jaka jest polityka nośników i formatów? Do czego materialność współczesnych archiwów nas zachęca, a na co nie pozwala?

Wstęp

Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny i nie wymaga rejestracji. 

Sala ma ograniczoną liczbę miejsc (120), warto więc przyjść trochę wcześniej.

Zobacz również