Zostałeś zalogowany. Za X sek. strona zostanie przeładowana.

Logo NInA
„Togetherness”, mat. promocyjne HBO
Powrót

Życie to serial | Maraton kinowy

Girls, Togetherness, Looking, Top of the Lake, Honourable Woman – zobacz subiektywny wybór najciekawszych antropologicznie tytułów nowej fali seriali. Pokazom będzie towarzyszyć dyskusja, którą poprowadzi dziennikarka popkulturowa, Kaja Klimek.
Data
SO   21 / 05 / 2016
Godzina
17:00  –  23:30
Miejsce
Filmoteka Narodowa–Instytut Audiowizualny ul. Wałbrzyska 3/5
02-739 Warszawa
Sala Ziemia Obiecana | Pierwsze piętro

Pokaz odbywa się w ramach Festiwalu NInA Wersja Beta | Nowa Fala Seriali.

Co dzisiaj oznacza: być mężczyzną? A co: być kobietą? I co w związku z tym znaczy: związek, przyjaźń, miłość, bliskość, seks? Czym jest norma, racja, władza, konflikt? Czy seriale przejęły rolę powieści – lustra, które odbija, kształtuje i inspiruje przemiany obyczajowe współczesności? Zobacz pierwsze odcinki klasycznych już seriali HBO i BBC i posłuchaj dyskusji z udziałem krytyków.

Program

17:00 Togetherness/Bliskość | Sezon 1 Odcinki 1 i 2 | HBO

Bliskość to mieszająca śmiech z patosem, słodko-gorzka opowieść o zmaganiach z codziennością, miłością i przyjaźnią. Serial portretuje codzienne życie Bretta i Michelle Piersonów, którzy mieszkają w Los Angeles, są ze sobą od 10 lat i wychowują dwójkę dzieci. W ich domu pojawiają się również, czasami na dłużej, przyjaciel Bretta – Alex oraz siostra Michelle - Tina, między którymi skrzy się od emocji. Ta prowizoryczna rodzina wciąż stawia czoła absurdom i niepokojom codziennego życia, udowadniając jednocześnie, że najlepiej radzą sobie, będąc razem.

Bliskość to produkcja braci Jay’a i Marka Duplassów, twórców kina niezależnego, którzy wraz ze Stevem Zissisem napisali i wyreżyserowali wszystkie odcinki pierwszego sezonu.

Zobacz zwiastun

18:00 Looking/Spojrzenia | Sezon 1 Odcinki 1 i 2 | HBO

Osadzony we współczesnym San Francisco serial HBO to opowieść o codziennych perypetiach trójki zaprzyjaźnionych gejów – ich wzlotach i upadkach, marzeniach i tęsknotach. Patrick (Jonathan Groff) ma 29 lat i zajmuje się tworzeniem gier komputerowych. Chłopak przeżył właśnie rozstanie z długoletnim partnerem. Wraca na rynek singli i znów zaczyna umawiać się na randki. Aspirujący do rangi artysty, trzydziestojednoletni Agustín (Frankie J. Alvarez) zastanawia się nad ideą monogamii na chwilę przed przeprowadzką do swojego chłopaka. Najstarszy z nich – blisko czterdziestoletni Dom (Murray Bartlett) – czuje się zawodowo i prywatnie niespełniony. Powoli zaczyna go dopadać kryzys wieku średniego. Każdy z bohaterów jest na innym etapie swojego życia, ma inne potrzeby, tęsknoty i marzenia.

Za reżyserię serialu odpowiada Andrew Haigh, znany z nagradzanego obrazu o tematyce LGBT pt. Zupełnie inny weekend. Spojrzenia charakteryzuje otwarte, bezpretensjonalne podejście do świata gejowskiej przyjaźni i miłości, a także pełne emocji, wyraziste postacie.

Zobacz zwiastun

19:00 Girls/Dziewczyny | Sezon 1 Odcinki 1 i 2 | HBO

Dziewczyny to nagrodzony dwoma Złotymi Globami, BAFTĄ oraz statuetką Emmy serial HBO opowiadający o wzlotach i upadkach czterech przyjaciółek z Nowego Jorku. Serial pokazuje cztery dwudziestokilkuletnie przyjaciółki w momencie wejścia w dorosłość. Każda z nich próbuje odmiennie poradzić sobie z nie zawsze sprzyjającą rzeczywistością, ułożyć życie uczuciowe, znaleźć sens  w życiu i utrzymać przyjaźń.

Reżyserką i scenarzystką serialu, a także odtwórczynią jednej z głównych ról jest Lena Dunham. Od czasu premiery pierwszego sezonu stała się ona jedną z najbardziej znanych przedstawicielek swojego pokolenia. W 2013 roku Time uznał ją za jedną ze stu najbardziej wpływowych osób na świecie.

Zobacz zwiastun

20:15 Honourable Woman/Uczciwa kobieta | Sezon 1 Odcinek 1 | BBC

Koprodukcja brytyjsko-amerykańska. Główna bohaterka serialu, Nessie Stein, w młodości była świadkiem śmierci własnego ojca, zamordowanego przez członków Organizacji Wyzwolenia Palestyny. Wiele lat później, jako czterdziestoletnia bizneswoman, bierze udział w negocjacjach pokojowych na Bliskim Wschodzie. Kiedy po raz kolejny w jej otoczeniu dochodzi do zabójstwa, kobieta uświadamia sobie, że ktoś stara się ją za wszelką cenę zniszczyć.

Zobacz zwiastun

21:30 Top of the Lake/Tajemnice Laketop | Sezon 1 Odcinek 1 | BBC

Pokaz plenerowy na dziedzińcu NInA (z wykorzystaniem słuchawek).

Ciężarna, 12-letnia Tui próbuje popełnić samobójstwo w lodowatych wodach jeziora. Choć udaje się ją odratować, dziewczynka wkrótce znika. Aby rozwiązać jej sprawę, detektyw Robin Griffin zmuszona jest dotknąć mrocznych sekretów, które kryje niewielkie, nowozelandzkie miasteczko Laketop.

Zobacz zwiastun

Napisy

Wszystkie seriale pokazujemy w oryginalnej wersji językowej z polskimi napisami.

Prowadzący

Kaja Klimek

Tłumaczka i dziennikarka, pracuje nad doktoratem na temat zjawiska remiksu w kulturze popularnej. Tłumaczy filmy, czasem o nich pisze, m.in. na łamach Dwutygodnik.com, Filmwebu i w „Filmie". Prowadzi programy edukacji filmowej NHEF i PISF, a także Hashtag Warsztat – YouTube'owego vloga poświęconego popkulturze i filmom.

Joanna Ostrowska

Filmoznawczyni, doktor nauk humanistycznych w zakresie historii, absolwentka Instytutu Sztuk Audiowizualnych UJ, Katedry Judaistyki UJ i Gender Studies na UW, studiowała również produkcję filmową i telewizyjną na PWSFTviT w Łodzi. Wykładowczyni Katedry Judaistyki UJ, Gender Studies UJ, UW i IBL PAN, Pracowni Pytań Granicznych UAM i Żydowskiego Uniwersytetu Otwartego.

Wstęp

Wstęp na pokazy jest bezpłatny i nie wymaga rejestracji. 

Sala kinowa ma ograniczoną liczbę miejsc (120), warto więc przyjść trochę wcześniej.

Pokaz plenerowy odbywa się z wykorzystaniem słuchawek (200 sztuk). Punkt wydawania słuchawek będzie zlokalizowany w budynku NInA, na parterze, na przeciwko głównego wejścia. Nie zapomnij dokumentu ze zdjęciem – będzie niezbędny do wypożyczenia słuchawek.

Zobacz również