Zostałeś zalogowany. Za X sek. strona zostanie przeładowana.

Logo NInA
„Gomorra”, fot. Emanuela Scarpa
Powrót

Zbrodnia i prawda | Kinowe pokazy seriali

Zobacz trzy słynne seriale kryminalne nowej fali, które na różne sposoby igrają z toposem poszukiwania prawdy. Prześledzimy całe spektrum: od nurtu true crime (The Jinx), przez adaptacje literatury non-fiction (Gomorra), po narkotyczną fikcję True Detective.
Data
SO   14 / 05 / 2016
Godzina
20:30  –  23:40
Miejsce
Filmoteka Narodowa–Instytut Audiowizualny ul. Wałbrzyska 3/5
02-739 Warszawa
Sala Ziemia Obiecana | Pierwsze piętro

Sekcja jest częścią Nocy Muzeów w NInA | Nowa Fala Seriali. W jej ramach pokażemy:

Program

True Detective/Detektyw (HBO): sezon 1, odcinek 1

Jeden z najgłośniejszych seriali ostatnich lat. Mroczna opowieść osadzona w realiach amerykańskiego południa, gdzie dwóch detektywów prowadzi śledztwo w sprawie brutalnego morderstwa o podtekście rytualnym. Na szczególną uwagę zwraca nietypowy, achronologiczny sposób prowadzenia fabuły oraz bogactwo podtekstów, które sprawia, że do dziś nie ustają spory co do tożsamości złowrogiego Żółtego Króla.

The Jinx/Przeklęty (HBO): sezon 1, odcinek 1

Sześcioodcinkowy serial dokumentalny, który skupia się na serii niewyjaśnionych morderstw i osobie powiązanego z nimi milionera. Czy ponad trzy dekady po zabójstwach, w których za każdym razem podejrzanym był spadkobierca bogatej rodziny z Nowego Jorku - Robert Durst, uda się ustalić nowe fakty i dojść prawdy? Film jest rezultatem siedmioletniego śledztwa dziennikarskiego Andrew Jareckiego i Marka Smerlinga.

Gomorra (Sky Italia): sezon 1, odcinek 1

Włoski serial oparty na głośnej książce Roberto Saviano i filmie Matteo Garrone, który zdobył Grand Prix w Cannes w 2008 roku. Gomorra to chłodne, niemal reporterskie spojrzenie na świat włoskiej mafii. Akcja skupia się na bezwględnej i krwawej walce o władzę, która niespodziewanie rozgrywa się pomiędzy starym liderem, a młodym, bezczelnym gangstereem Ciro Savastano, który za nic ma rządzące mafią prawa i tradycje.

Dyskusja

Pokazom będą towarzyszyć wprowadzenia oraz dyskusja krytyków. Sekcję poprowadzą:

Łukasz Adamski

Krytyk filmowy tygodnika wSieci. Dziennikarz i publicysta portalu wPolityce.pl. Autor książek Wojna światów w popkulturze i Bóg w Hollywood. Laureat nagrody Złotej Ryby. im Macieja Rybińskiego dla młodych felietonistów.

Kaja Szafrańska

Dziennikarka i producentka wideo, fanka i znawczyni seriali, założycielka kanału YouTube poświęconego serialom oraz współtwórczyni filmu o publiczności serialowej.

Kamil Śmiałkowski

Badacz kultury popularnej, publicysta, scenarzysta telewizyjny i komiksowy. Redaktor naczelny portalu naEKRANIE.pl. Jego teksty drukowano w ponad siedemdziesięciu tytułach prasowych. Opublikował m.in. „Bond. Leksykon”, „Wampir. Leksykon”, „Przedwiośnie żywych trupów” (wspólnie ze Stefanem Żeromskim). 

Napisy

Wszystkie tytuły prezentujemy w oryginalnej wersji językowej, z polskimi napisami.

Pokaz plenerowy

Jeśli pogoda dopisze, odcinek Gomorry zaprezentujemy równolegle w kinie plenerowym NInA, z wykorzystaniem słuchawek (200 sztuk). Punkt wydawania słuchawek będzie zlokalizowany w budynku NInA, na parterze, na przeciwko głównego wejścia. Nie zapomnij dokumentu ze zdjęciem – będzie niezbędny do wypożyczenia słuchawek!

Wstęp

Wstęp na pokazy jest bezpłatny i nie wymaga rejestracji. 

Sala ma ograniczoną liczbę miejsc (120), warto więc przyjść trochę wcześniej.

Zobacz również