Zostałeś zalogowany. Za X sek. strona zostanie przeładowana.

Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmian ustawień oznacza, że akceptują Państwo otrzymywanie tych plików. Wyłącz komunikat
Logo NInA
„Wszystko na sprzedaż”, werk, fot. Troszczyński Jerzy, mat. Fototeka FINA
Powrót

Wszystko na sprzedaż | Sztuka widzenia

Pokazem „Wszystko na sprzedaż” inaugurujemy nowy cykl, poświęcony wybitnym polskim operatorom filmowym, organizowany przez PSC we współpracy z FINA. Bohaterem pierwszego spotkania będzie Witold Sobociński, a naszymi gośćmi będą Daniel Olbrychski, Michał Sobociński, Piotr Sobociński jr i Arkadiusz Tomiak.
Data
SO   26 / 10 / 2019
Godzina
16:00
Miejsce
Filmoteka Narodowa–Instytut Audiowizualny ul. Wałbrzyska 3/5
02-739 Warszawa
Sala Ziemia Obiecana | Pierwsze piętro

Pokaz w ramach cyklu poświęconego pracy operatorów filmowych Sztuka widzenia, organizowanego przez Stowarzyszenie Autorów Zdjęć Filmowych: PSC we współpracy z FINA.

Program

Wprowadzenie

Dr hab. Katarzynę Taras, filmoznawczyni i krytyczka filmowa, wykładowczyni Szkoły Filmowej w Łodzi, przybliży widzom tematykę filmu i zasygnalizuje wybrane – szczególnie interesujące w kontekście pracy operatora – fragmenty prezentowanego obrazu.

Wszystko na sprzedaż, zdj. Witold Sobociński, reż. Andrzej Wajda, 1968, 94 minut

Fabuła filmu koncentruje się na motywie poszukiwania zaginionego bez wieści aktora, który nie zjawił się na planie w czasie realizacji filmu. Ela – żona aktora – oraz Beata – żona reżysera i dawna miłość aktora – starają się go odnaleźć. W trakcie poszukiwań do ekipy dociera wiadomość, że zginął, wyskakując z pędzącego pociągu. Aby dokończyć film, reżyser angażuje przyjaciela zmarłego, Daniela, który mimo wahań i oporów decyduje się zagrać. W efekcie i on porzuca plan zdjęciowy. Film jest nie tylko hołdem złożonym wielkiej legendzie polskiego kina – Zbigniewowi Cybulskiemu, ale także znakomicie uchwyconym portretem zbiorowym środowiska filmowego, w którym wszystko jest na sprzedaż, bo wszystko może służyć jako materiał do nowego filmu.

Spotkanie

Po filmie zapraszamy na, prowadzoną przez Katarzynę Taras, rozmowę i analizę obrazu z udziałem Daniela Olbrychskiego, Michał Sobocińskiego, Piotra Sobocińskiego jr i Arkadiusza Tomiaka.

Wstęp

Do wstępu upoważniają bezpłatne wejściówki, które będziemy wydawać od 15:30. Liczba miejsc jest ograniczona. Jedna osoba może odebrać maksymalnie 2 wejściówki. 

W razie jakichkolwiek pytań lub wątpliwości – prosimy o kontakt z Biurem Obsługi Gości pod adresem bog@fina.gov.pl lub numerem tel.: 22 380 49 95 (od pon. do pt. w godzinach 9–17).

Wydarzenie organizowane przez Stowarzyszenie Autorów Zdjęć Filmowych: PSC we współpracy z FINA.

 

 

 

Zobacz również