Zostałeś zalogowany. Za X sek. strona zostanie przeładowana.

Logo NInA
„Wołanie”, reż. Marcin Dudziak, mat. promocyjne
Powrót

Wołanie | Co słychać w polskim kinie?

Zobacz osadzony w bieszczadzkiej naturze film fabularny Wołanie i podyskutuj z jego twórcami o roli dźwięku w pokazywaniu tego, co niewidoczne.
Data
CZ   12 / 11 / 2015
Godzina
19:00  –  21:00
Miejsce
Filmoteka Narodowa–Instytut Audiowizualny ul. Wałbrzyska 3/5
02-739 Warszawa
Sala Ziemia Obiecana | Pierwsze piętro

Pokaz odbywa się w ramach cyklu Co słychać w polskim kinie?, w którym prezentujemy i analizujemy filmy, których reżyserzy oraz autorzy dźwięku oryginalnie i intrygująco pracują z fonosferą, zachęcając naszą percepcję do wyruszenia w nieoczekiwaną podróż. 12 listopada 2015 pokażemy film:

Wołanie, reż. Marcin Dudziak, dźwięk Jacek Pająk, muzyka Karol Czajkowski, 78 minut, 2014

Ojciec i syn wyruszają na wyprawę w Bieszczady. Wszechobecna, zmysłowa i groźna zarazem, ale przede wszystkim obiecująca nowe doświadczenia natura kusi małego chłopca do samodzielnych wypraw. Coś na niego czeka, coś chce się mu objawić. Tylko co? Film jest adaptacją opowiadania Kazimierza Orłosia Zimorodek. Reżyser Marcin Dudziak tak mówił o filmie dla Magazynu SFP:

,,
Z założenia unikam efektownych tematów, łatwych do opowiedzenia za pomocą słów, tylko próbuję znaleźć wyjątkowość tam gdzie jest ona poukrywana, gdzie można ją łatwo ominąć i przejść obok. W przypadku Wołania decyzja o takiej formie wynikała z kilku powodów – dźwięk i obraz są budowane tak, że to natura niejako przygląda się bohaterom. Perspektywa dźwiękowa jest taka, jakby widz był blisko kamery, a nie blisko postaci, często nie słyszy w ogóle tego, co mówią. Ten trzeci bohater, czyli przyroda jest przestrzenią wieczną, w którą ci bohaterowie wchodzą na chwilę, potem z niej wychodzą, a ona pozostaje nietknięta.
,,

Spotkanie

Po projekcji zapraszamy na dyskusję na temat dźwięku w filmie z reżyserem Marcinem Dudziakiem, autorem dźwięku Jackiem Pająkiem oraz autorem muzyki Karolem Czajkowskim. Spotkanie poprowadzi kuratorka cyklu, Ola Salwa.

Marcin Dudziak

Studiował dziennikarstwo w Warszawie, w 2003 roku przeniósł się na studia filmowe do Paryża. W 2009 roku założył własną firmę produkcyjną A Son Image Production, w której wyprodukował swój pierwszy krótki metraż Les Mots (Słowa). Wołanie, debiut pełnometrażowy, miał swoją premierę światową w 2014 roku w Konkursie Głównym Festiwalu Nowe Horyzonty.

Jacek Pająk

Reżyser dźwięku, absolwent Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina oraz Politechniki Warszawskiej, doktorant w Instytucie Kultury Polskiej UW. Zajmuje się nagrywaniem i kreowaniem warstwy audytywnej w filmach (współtwórca dźwięku m.in. w Papuszy, Obcym Niebie, Bitwie Warszawskiej 1920, Kamieniach na szaniec, Mieście 44). Interesuje się analizą i estetyką dźwięku w filmie jak również prawem autorskim w kinematografii. Członek Stowarzyszenia Filmowców Polskich.

Ola Salwa

Krytyczka i dziennikarka filmowa. Przez wiele lat związana z pismami Film i Przekrój. Obecnie publikuje na łamach Polityki, Kina, Magazynu Filmowego SFP. Należy do Stowarzyszenia Filmowców Polskich i FIPRESCI, od 2012 roku jest ekspertką Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Wstęp

Wstęp na pokazy jest bezpłatny i nie wymaga rejestracji.

Sala ma ograniczoną liczbę miejsc (120), warto więc przyjść trochę wcześniej.

Kultura Dostępna

To tylko jedno z setek darmowych lub tanich wydarzeń kulturalnych, które możesz przeglądać na portalu Kultura Dostępna.

Zobacz również