Zostałeś zalogowany. Za X sek. strona zostanie przeładowana.

Logo NInA
mat. promocyjne, DI Factory
Powrót

Wesele | Martin Scorsese Presents

Porywające filmowe widowisko z bajecznymi zdjęciami Witolda Sobocińskiego i muzyką Stanisława Radwana. Choć zanurzone w polskiej mitologii oraz malarstwie Matejki i Wyspiańskiego, okazało się czytelne także dla międzynarodowej publiczności.
Data
ŚR   02 / 11 / 2016
Godzina
18:00
Miejsce
Filmoteka Narodowa–Instytut Audiowizualny ul. Wałbrzyska 3/5
02-739 Warszawa
Sala Ziemia Obiecana | Pierwsze piętro

Pokaz odbywa się w ramach rocznego przeglądu arcydzieł polskiego kina Martin Scorsese Presents: Masterpieces of Polish Cinema w kinie NInA.

Wesele, reż. Andrzej Wajda, 1972, 102 minuty

Rok 1900, Polski od 130 lat nie ma na mapie. W podkrakowskiej wsi odbywa się huczne wesele dwojga młodych ludzi – poety z miasta i dziewczyny z ludu. Inteligencja bawi się z chłopstwem, ale na tym „porozumienie” tych dwóch warstw społeczeństwa się kończy, co weselnikom uświadamiają nawiedzające ich widma. W brawurowej, a przy tym wiernej ekranizacji Wesela – dramatu Stanisława Wyspiańskiego z 1901 roku, zainspirowanego prawdziwym weselem poety Lucjana Rydla z chłopką – Wajda przełamał sceniczny rodowód pierwowzoru. Wybitni aktorzy wygłaszają wierszowane dialogi w sposób naturalny, akcja przenosi się parę razy w plener, a widma – sztuczne na scenie – na ekranie są przekonujące, bo kino uwiarygodnia fantazję.

Spotkanie

Pokaz poprzedzi spotkanie z Marią Konwicką, córką Tadeusza Konwickiego, która w filmie wcieliła się w rolę Haneczki. Spotkanie poprowadzi Ryszard Jaźwiński, dziennikarz Programu Trzeciego Polskiego Radia.

Wstęp

Wstęp na pokaz jest bezpłatny i nie wymaga rejestracji. 

Sala ma ograniczoną liczbę miejsc (120), warto więc przyjść trochę wcześniej.

Zobacz również