Zostałeś zalogowany. Za X sek. strona zostanie przeładowana.

Logo NInA
fot. Renata Pajchel/SF ZEBRA/Filmoteka Narodowa
Powrót

Wesele | Biesy po latach | Wajdart

Zobacz „Wesele” – film, w którym Wajda przetłumaczył arcypolski dramat na uniwersalny język filmowy, a także dokument o legendarnej inscenizacji „Biesów”. Przed pokazem zapraszamy na spotkanie z Wojciechem Pszoniakiem, który w Weselu wcielił się w rolę Dziennikarza/Stańczyka.
Data
PT   04 / 03 / 2016
Godzina
18:00  –  21:00
Miejsce
Filmoteka Narodowa–Instytut Audiowizualny ul. Wałbrzyska 3/5
02-739 Warszawa
Sala Ziemia Obiecana | Pierwsze piętro

Pokaz odbywa się w ramach przeglądu filmów Andrzeja Wajdy Wajdart. 4 marca zapraszamy na:

Biesy po latach, reż. Andrzej Wajda, 2013, 52 minuty

W dokumencie zaglądamy za kulisy wyczerpujących prób do legendarnej inscenizacji „Biesów” z 1971 roku, o której Andrzej Wajda powiedział: „Chwyciliśmy rosyjską duszę za gardło”. W filmie wykorzystano współczesne wypowiedzi twórców (m.in. Jana Nowickiego i Wojciecha Pszoniaka) oraz niepokazywane dotąd materiały archiwalne, kostiumy i rekwizyty.

Wesele, reż. Andrzej Wajda, 1972, 102 minuty

Akcja filmu zaczyna się od wyjazdu orszaku weselnego sprzed kościoła Mariackiego. Następnie, mijając okoliczne wsie, kawalkada dociera do domu Gospodarza. Rozpoczyna się wesele Pana Młodego, który jest inteligentem, z Panną Młodą, pochodzącą z chłopskiej rodziny. Goście również wywodzą się z obu stanów. Zabawa szybko się rozkręca. Nocą pod dach Gospodarza przybywa Rachela, młoda Żydówka o wrażliwej, "poetycznej" duszy. To ona, ulegając weselnej euforii, "zaprasza" na zabawę Chochoła, stojącego za oknem. W wesoły gwar weselnej biesiady niepostrzeżenie wsącza się aura niesamowitości. Niektórym gościom ukazują się tajemnicze widma. Z zakamarków dusz odzywają się tajone urazy, kompleksy i tęsknoty. Najsilniejszą z nich jest marzenie o odzyskaniu niepodległości przez ojczyznę.

Wstęp

Wstęp na pokazy jest bezpłatny i nie wymaga rejestracji. 

Sala ma ograniczoną liczbę miejsc (120), warto więc przyjść trochę wcześniej.

Zobacz również