Zostałeś zalogowany. Za X sek. strona zostanie przeładowana.

Logo NInA
mat. promocyjne
Powrót

Weekend ze Skolimowskim w Ninatece

W tym roku podczas 73. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji Jerzy Skolimowski odbierze nagrodę Złotego Lwa za całokształt twórczości. Z tej okazji w Ninatece przypominamy młodzieńczą trylogię reżysera, na którą składają się „Rysopis“, „Walkower“ i „Bariera“, oraz obraz z 2008 roku – „Cztery noce z Anną“.
Data
od: PT   02 / 09 / 2016
do: N   04 / 09 / 2016
Godzina
00:00
23:59
Miejsce
Ninateka.pl
Wydarzenie online

Rysopis, który otwiera trylogię, to debiut fabularny Skolimowskiego. Wszystkie trzy filmy łączy postać młodego wrażliwego człowieka, który, mimo usilnych starań, nie umie odnaleźć się w społeczeństwie, wciąż się miota i szuka czegoś, co nadałoby jego życiu sens. Trylogia uznawana jest za manifest światopoglądowy pokolenia, które wchodziło w dorosłe życie w połowie lat sześćdziesiątych. Filmy Skolimowskiego zachwyciły krytyków swoją oryginalnością. „Jean-Luc Godard, papież francuskiej «nowej fali», oświadczył, że choć sądził dotychczas, że próbował wszystkiego, to jednak filmy Skolimowskiego odkryły mu coś nowego” – pisał o Rysopisie Zygmunt Kałużyński.

W Czterech nocach z Anną Skolimowski portretuje nieśmiałego mężczyznę, który pracuje w spalarni odpadów medycznych i zakochuje się w pielęgniarce. Odurza ją środkami nasennymi i nocami zakrada się przez okno do jej pokoju, by spędzić z nią trochę czasu. Jerzy Skolimowski po 17 latach przerwy (poprzednim filmem była nieudana jego zdaniem ekranizacja Ferdydurke) stworzył kameralny obraz, w którym opowiedział intymną historię miłosną o uczuciu niewinnym i bezwarunkowym, a jednocześnie obsesyjnym i mrocznym. Film w dużej mierze opiera się na detalach i niuansach uchwyconych kamerą Adama Sikory, operatora znanego z malarskich zdjęć do filmów Lecha Majewskiego. Dzieło Skolimowskiego otworzyło prestiżowy przegląd „Piętnastu reżyserów” na festiwalu w Cannes w 2008 roku i zostało entuzjastycznie przyjęte przez krytykę. Z przyczyn prawnych film będzie można oglądać tylko na terenie Polski.

Zobacz również