Zostałeś zalogowany. Za X sek. strona zostanie przeładowana.

Logo NInA
W sprawie ducha, reż. Krzysztof Rzączyński, kadr z filmu
Powrót

Jerzy Jarocki i „Życie jest snem” | Jesień teatralna w NInA

Zobacz spektakl Życie jest snem Jerzego Jarockiego, który poprzedzi pokaz dokumentu W sprawie ducha Krzysztofa Rzączyńskiego. Wprowadzenie wygłosi redaktorka Ninateki, Anna Witek.
Data
N   18 / 10 / 2015
Godzina
18:00  –  20:45
Miejsce
Filmoteka Narodowa–Instytut Audiowizualny ul. Wałbrzyska 3/5
02-739 Warszawa
Sala Ziemia Obiecana | Pierwsze piętro

Pokaz odbywa się w ramach cyklu Scena i ekran | Jesień teatralna w NInA, łączącego teatr z medium audiowizualnym oraz rejestracje głośnych spektakli z filmami dokumentalnymi o najwybitniejszych twórcach polskiej sceny.

18 października 2015 pokażemy:

„W sprawie ducha”, dokument, reż. Krzysztof Rzączyński, 45 minut

We wrześniu 2011 roku Jerzy Jarocki dał swoją ostatnią premierę Sprawę wg Juliusza Słowackiego. Krzysztof Rzączyński towarzyszył artyście z kamerą od początku prób do tego przedstawienia. W naszej siedzibie pokażemy dokument, który ujawnia metody pracy reżysera.

,,
Sięgam do utworów Słowackiego z okresu mistycznego i to pod koniec życia, pod koniec uprawiania tego zawodu
,,

– mówi w filmie Jarocki, autor kanonicznych inscenizacji Witkacego, Mrożka i Gombrowicza. Reżyser dwukrotnie mierzył się z romantyczną spuścizną. W 1993 roku wystawił w Starym Teatrze Sen srebrny Salomei, a w roku 2011 przygotował Sprawę wg Samuela Zborowskiego w Teatrze Narodowym. I właśnie kulisy pracy nad tą inscenizacją, ostatnią w dorobku reżysera, pokazuje film Rzączyńskiego. Skrojony na wielką miarę traktat o narodowych mitach, o wolności, dobru i złu Jarocki przeniósł w wieki XX i XXI, prowokując momentami do aktualnych, politycznych odniesień, z katastrofą smoleńską włącznie. 

Ale film nie mówi o wielkich kwestiach. Są tu migawki z codziennej mitręgi teatralnej. Rzączyński asystuje Jarockiemu z kamerą w bibliotece, gdzie reżyser szuka tropów do swojej adaptacji, w trakcie prób stolikowych, kiedy pochyla się nad makietą scenografii i podczas dyskusji z pracownikami technicznymi sceny. „Właściwie całe życie zawodowe, teatralne spędziłem na sprawianiu kłopotu teatrom, w których pracowałem” – mówi Jarocki, dzielący się od czasu do czasu spostrzeżeniami na temat swojego zawodowego warsztatu. Mariusz Bonaszewski, będący w Sprawie głównym protagonistą, kręci tylko głową, mówiąc o tym, że dla Jarockiego premiera nie jest wcale końcem pracy nad przedstawieniem.

 

„Życie jest snem”, spektakl TV, reż. Jerzy Jarocki, 117 minut

Rozbuchana barokowa fantasmagoria i ponura rzeczywistość przełomu lat 70. i 80. – Jerzy Jarocki ze sztuki Życie jest snem Calderóna de la Barki uczynił gęste od znaczeń i aluzji widowisko zanurzone w polskich sprawach.

Hiszpański autor akcję swojej scenicznej baśni z 1635 roku umieścił na polskim dworze, miejscu dla niego egzotycznym, dziwnym, w sam raz do snucia nieprawdopodobnej opowieści o następcy tronu Segismundzie, którego  życiem targa przeznaczenie, a wszystko wokół zdaje się jedynie snem, złudzeniem woli. 

Jarocki tymczasem posłużył się Calderónem, aby w wysmakowanej, precyzyjnie obmyślanej inscenizacji zabrać głos m.in. w sprawie sierpniowej rewolty 1980 roku i stanu wojennego. A zatem na czarnej kurtynie przesłaniającej scenę widać horoskop z układem gwiazd i planet o północy 13 grudnia 1981 w Warszawie. Nad widownią znajduje się, jakby zatrzymana w locie, kula armatnia. Przedstawienie przygotowane w Starym Teatrze skrzyło się też od cytatów i komentarzy do „polskich spraw” podnoszonych wcześniej na krakowskiej scenie przez Swinarskiego i Wajdę. „Oto teatr historii” – pisano o spektaklu Jarockiego, który  w 1987 roku przeniesiony został do Teatru TV. 

Wstęp

Wstęp na pokazy jest bezpłatny i nie wymaga rejestracji. 

Sala ma ograniczoną liczbę miejsc (120), warto więc przyjść trochę wcześniej.

Zobacz również