Zostałeś zalogowany. Za X sek. strona zostanie przeładowana.

Logo NInA
kadr z filmu „W drodze”
Powrót

W drodze | Premiera filmu i koncert Dobrzeliniaków

Premiera dokumentu „W drodze” autorstwa wielokrotnie nagradzanego duetu: reżysera Krzysztofa Rzączyńskiego i operatora Michała Popiela-Machnickiego. W filmie śledzimy losy kapeli Dobrzeliniacy, która po projekcji i rozmowie z twórcami zaprosi nas do tańca.
Data
N   26 / 11 / 2017
Godzina
17:00
Miejsce
Filmoteka Narodowa–Instytut Audiowizualny ul. Wałbrzyska 3/5
02-739 Warszawa
Sala Ziemia Obiecana | Pierwsze piętro

Program

17:00 W drodze, reż. Krzysztof Rzączyński, 2017, 30 minut

Maria – młoda dziewczyna, która – nie patrząc na innych – rezygnuje z muzyki klasycznej i zaczyna grać na skrzypcach w kapeli dwóch, starszych panów. Okazuje się, że muzyka ludowa zakorzenia się na dobre w życiu bohaterki. Jest to jeden niewielu współczesnych, profesjonalnie zrealizowanych filmów opowiadających o muzyce polskiej wsi, odartej z narosłych wokół niej stereotypów.

17:30 Spotkanie z twórcami filmu

18:15 Koncert Dobrzeliniaków z potańcówką i poczęstunkiem

Kapela Dobrzeliniacy to wielokrotnie nagradzany zespół muzyki tradycyjnej założony w 1978 roku w gminie Żychlin w województwie łódzkim. Po kilku zmianach składu kapeli obecnie grają w niej: Sławomir Czekalski (harmonia trzyrzędowa), Maria Stępień (skrzypce / śpiew) oraz Mieczysław Stańczyk (baraban). Repertuar kapeli i styl wykonawczy kształtują wpływy trzech regionów etnograficznych: Łowickiego, Kujaw, Łęczyckiego. Muzykanci występują w strojach łowickich. Wiele z wykonywanych utworów to melodie unikatowe, ściśle lokalne.

Wstęp

Do wstępu upoważniają bezpłatne wejściówki, które będziemy wydawać od godziny 16. Jedna osoba może odebrać maksymalnie 2 wejściówki. Osoby spóźnione mogą nie zostać wpuszczone na salę po rozpoczęciu pokazu. Liczba wejściówek jest ograniczona.

Wejściówki dotyczą całego wydarzenia. Osoby, które zdecydują się na udział jedynie w spotkaniu lub koncercie będziemy wpuszczać w miarę wolnych miejsc.

Zobacz również