Zostałeś zalogowany. Za X sek. strona zostanie przeładowana.

Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmian ustawień oznacza, że akceptują Państwo otrzymywanie tych plików. Wyłącz komunikat
Logo NInA
Rodzina człowiecza, reż. Władysław Ślesicki
Powrót

Władysław Ślesicki | Wtedy–teraz

Listopadową odsłonę cyklu „Wtedy-teraz” poświęcimy twórczości klasyka Polskiej Szkoły Dokumentu, Władysława Ślesickiego. O filmach porozmawiamy z jego synem, producentem Adamem Ślesickim, oraz znawcą twórczości reżysera –dr. Piotrem Pławuszewskim. W paśmie „Teraz” pokazane zostaną dwa filmy Wajda Studio.
Data
SO   25 / 11 / 2017
Godzina
18:00  –  21:15
Miejsce
Filmoteka Narodowa–Instytut Audiowizualny ul. Wałbrzyska 3/5
02-739 Warszawa
Sala Ziemia Obiecana | Pierwsze piętro

Wydarzenie odbywa się w ramach cyklu Wtedy–teraz | Polska Szkoła Dokumentu

18:00 WTEDY | Filmy Władysława Ślesickiego

Jedzie tabor, reż. Władysław Ślesicki 1955, 13 minut

Szkolna etiuda Władysława Ślesickiego, a zarazem pierwszy film, jaki w życiu nakręcił, jest unikalnym zapisem wizualnym kultury polskich Romów, zrealizowanym w połowie lat 50.

Wśród ludzi, reż. Władysław Ślesicki, 1960, 14 minut

Jedyny w swoim rodzaju film krótkometrażowy, którego głównym bohaterem jest… pies. Łaciaty kundel przeżywa dramatyczne perypetie niczym bohater filmu sensacyjnego.

Rodzina człowiecza, reż. Władysław Ślesicki, 1966, 25 minut

Ten pasjonujący film należy do najwybitniejszych dzieł polskiej kinematografii. Ślesicki opisuje tu niespieszną codzienną egzystencję chłopskiej rodziny żyjącej w harmonii z otaczającą przyrodą.

Opowieść o drodze, reż. Władysław Ślesicki, 1958, 19 minut

Dokument o budowie drogi w Bieszczadach, a tak naprawdę – ballada o tym wyludnionym zakątku Polski i galeria ludzkich typów, przybyszy z różnych stron kraju.

19:15 Spotkanie z Adamem Ślesickim i dr. Piotrem Pławuszewskim

O filmach Władysława Ślesickiego porozmawiamy z jego synem, Adamem Ślesickim, który również związał swój los z kinem dokumentalnym – jako producent, a także ze znawcą twórczości Ślesickiego i autorem poświęconej mu książki Po swojemu, dr. Piotrem Pławuszewskim. 

20:15 TERAZ | Filmy uzupełniające

Pieśń pasterza, reż. Varham Mkhitaryan, 2014, 30 minut

Bohaterem tego wzruszającego dokumentu jest niewidomy pasterz, żyjący w wysokich górach w Armenii. Każdego dnia samodzielnie wypasa kozy na stromych stokach i opiekuje się rodziną.

Miejscy kowboje, reż. Paweł Ziemilski, 2016, 29 minut

Dylan mieszka w Dublinie, w tzw. złej dzielnicy, Clondalkin, znanej z kultury „miejskich kowboi”, czyli nastolatków nielegalnie hodujących dzikie konie.

Wstęp

Do wstępu upoważniają bezpłatne wejściówki, które będziemy wydawać od godziny 17. Jedna osoba może odebrać maksymalnie 2 wejściówki. Osoby spóźnione mogą nie zostać wpuszczone na salę po rozpoczęciu pokazu. Liczba wejściówek jest ograniczona.

Wejściówki dotyczą całego wydarzenia. Osoby, które zdecydują się na udział jedynie w spotkaniu lub filmów z Wajda Studio, będziemy wpuszczać w miarę wolnych miejsc.

Zobacz również