Zostałeś zalogowany. Za X sek. strona zostanie przeładowana.

Logo NInA
fot. materiały prasowe
Powrót

Urodziny Krzysztofa Kieślowskiego | Wystawa i pokaz filmu

Gdyby Krzysztof Kieślowski żył, 27 czerwca 2016 roku skończyłby 75 lat. Podczas wieczoru poświęconemu reżyserowi przypomnimy dwa filmy: „Czerwony” i „Podwójne życia Weroniki”, spotkamy się z jego przyjaciółmi i współpracownikami, otworzymy też wystawę fotografii z Archiwum Twórczości Krzysztofa Kieślowskiego.
Data
ŚR   29 / 06 / 2016
Godzina
18:00  –  23:00
Miejsce
Filmoteka Narodowa–Instytut Audiowizualny ul. Wałbrzyska 3/5
02-739 Warszawa
Sala Ziemia Obiecana | Pierwsze piętro

18:00 Czerwony, reż. Krzysztof Kieślowski, 96 minut

Ostatni film w karierze Krzysztofa Kieślowskiego po ponad 20 latach od premiery zyskuje na nowo aktualność. Podejmuje temat przypadku, przeznaczenia i woli indywidualnego człowieka w etycznej relacji ze światem. Plan osobistej introspekcji przenika się tu z kontekstem społecznym – odpowiedzialności za zbiorowość, powiązania losu z wydarzeniami, na które nie mamy wpływu. W głównych rolach wystąpili Irene Jacob oraz Jean-Louisem Trintignant. Film otrzymał trzy nominacje do Oskara – za scenariusz, reżyserię i zdjęcia. Po projekcji zapraszamy na spotkanie z przyjaciółmi i współpracownikami reżysera o tym jak temat trylogii „Trzy kolory” rozumiemy dziś.  Czy możliwe utrzymanie triady wartości „wolność, równość, braterstwo” w rzeczywistości współczesnej Europy?

20:00 Spotkanie z przyjaciółmi i współpracownikami reżysera

Rozmowa o tym jak temat trylogii „Trzy kolory” rozumiemy dziś.  Czy możliwe utrzymanie triady wartości „wolność, równość, braterstwo” w rzeczywistości współczesnej Europy? W spotkaniu, które poprowadzi Grażyna Torbicka, udział wezmą: Artur Barciś, Krzysztof Bednarski, Violetta Buhl, Andrzej Jurga, Maja Komorowska, Bogusław Linda, Magdalena Łazarkiewicz, Dorota Paciarelli, Jacek Petrycki, Krzysztof Piesiewicz, Irena Strzałkowska, Zbigniew Zamachowski, Krzysztof Zanussi i Michał Żarnecki.

21:15 Błysk w oku | Wernisaż wystawy zdjęć z Archiwum Twórczości Krzysztofa Kieślowskiego

„Bardzo lubię ten moment kiedy coś się w kimś otwiera i widać to w oczach”. Krzysztof Kieślowski wspominając współpracę z Jean-Louisem Trintignantem, odtwórcą roli sędziego w „Czerwonym”, stwierdza, że na planie mówił on niewiele, ale był silnie obecny, emanował z niego wewnętrzny blask. Aktor czasem błyszczy. Błyszczy też obraz w kamerze. W filmach Kieślowskiego błyszczy człowiek, jego wnętrze. Wystawa zdjęć z Archiwum Twórczości Krzysztofa Kieślowskiego, będzie wyborem fotosów z planu, migawek z życia prywatnego i zawodowego. Chcemy wychwycić momenty „blasku” – pokazujące Kieślowskiego jako człowieka wśród innych ludzi – znajomych, współpracowników, w skupieniu, zadumie, zmęczeniu. Wystawa potrwa do 12 września.

21:30 Podwójne życie Weroniki, reż. Krzysztof Kieślowski, 98 minut

Przy sprzyjającej pogodzie pokaz odbędzie się w kinie plenerowym. Nie zapomnij dokumentu ze zdjęciem – będzie niezbędny do wypożyczenia słuchawek!

Pokaz pierwszego filmu Krzysztofa Kieślowskiego zrealizowanego poza granicami Polski. Historia dwóch młodych kobiet, które łączą obiektywne fakty – podobny wygląd, życiorysy, zainteresowania i data urodzenia – ale także subiektywne, metafizyczne więzy. Bohaterki dzieli geografia i kontekst społeczno-polityczny. Jak powiązane są ich losy? Czym jest tajemnica istnienia i porozumienia dusz? Film wyprodukowany w 1991 roku, według krytyków, otworzył nowy rozdział w twórczości Krzysztofa Kieślowskiego. Na Festiwalu Filmowym w Cannes film został uhonorowany potrójnie: nagrodą dla Irène Jacob za najlepszą rolę kobiecą, nagrodą FIPRESCI Prize dla Krzysztofa Kieślowskiego oraz nagrodą Jury Ekumenicznego.

Partner wydarzenia

Fundacja Sztuki Współczesnej IN SITU, organizując Sokołowsko Festiwal Filmowy Hommage à Kieślowski oraz tworząc Archiwum Twórczości Krzysztofa Kieślowskiego, pielęgnuje pamięć o reżyserze i jego dorobek artystyczny. NInA jest partnerem festiwalu.

 

Wstęp

Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny i nie wymaga rejestracji. Sala ma ograniczoną liczbę miejsc (120), warto więc przyjść trochę wcześniej.

Przy sprzyjającej pogodzie pokaz odbędzie się w kinie plenerowym. Nie zapomnij dokumentu ze zdjęciem – będzie niezbędny do wypożyczenia słuchawek!

Zobacz również