Zostałeś zalogowany. Za X sek. strona zostanie przeładowana.

Logo NInA
fot. Jan Masecki
Powrót

Trzy razy Masecki: dokument, koncert i spotkanie

W sobotę 19.09 gościem NInA będzie jeden z najbardziej rozpoznawalnych polskich pianistów – Marcin Masecki. Po spotkaniu obejrzymy rejestrację koncertu „Scarlatti” z 2013 roku oraz film dokumentalny na temat „Die Kunst der Fuge”.
Data
SO   19 / 09 / 2015
Godzina
18:00  –  22:00
Miejsce
Filmoteka Narodowa–Instytut Audiowizualny ul. Wałbrzyska 3/5
02-739 Warszawa
Sala Ziemia Obiecana | Pierwsze piętro

Kajetan Prochyra, krytyk muzyczny i publicysta porozmawia z Marcinem Maseckim o jego dwóch nietuzinkowych projektach: albumie Scarlatti oraz Die Kunst der Fuge. Zapowiedziane w ten sposób brzmienia usłyszymy w sali kinowej „Ziemia obiecana”, podczas rejestracji koncertu Scarlatti z 2013 roku oraz filmu dokumentalnego na temat Die Kunst der Fuge zrealizowanego na zlecenie TVP 2.

Wydany w 2013 roku album Scarlatti bardzo dobrze obrazuje filozofię artystyczną Marcina Maseckiego –pianisty i kompozytora, w twórczości którego równie istotne jest klasyczne wykształcenie, jak duch nieposkromionej improwizacji. Sonaty włoskiego klawesynisty stanowią świetny pretekst do takiego mieszania porządków. Pisane jako wirtuozowskie ćwiczenia utwory zachęciły Polaka do niezliczonych dekonstrukcji i wiwisekcji. Wspomnianą rozpiętość pomiędzy nobliwą klasyką, a undergroundem podkreślają instrumenty, na których Masecki symultanicznie wykonuje dzieła Scaralattiego – z jednej strony połyskujący fortepian steinway, z drugiej – wybebeszone pianino. Wydobywane z nich dźwięki potwierdzają nie tylko kompozycyjny kunszt Scarlattiego, ale także nieograniczoną wyobraźnię dźwiękową wykonawcy.

Z kolei dokument o Die Kunst der Fuge to rejestracja eksperymentalnego koncertu Marcina Maseckiego, który odbył się w ramach Nostalgia Festival Poznań w 2011 roku, przeplatana wypowiedziami pianisty na temat jego oryginalnego podejścia do słynnego cyklu fug Jana Sebastiana Bacha. Die Kunst der Fuge (Sztuka Fugi) jest ostatnim, niedokończonym dziełem niemieckiego mistrza doby baroku. Na polifoniczny cykl składa się dwanaście podstawowych utworów i kilka wariantów posiadających ten sam temat, a także finałowa kompozycja, której geneza owiana jest tajemnicą. 

Wejściówki

Wstęp na pokazy i spotkanie jest bezpłatny i nie wymaga rejestracji.

Sala ma ograniczoną liczbę miejsc (120), warto więc przyjść trochę wcześniej.

Zobacz również