Zostałeś zalogowany. Za X sek. strona zostanie przeładowana.

Logo NInA
Andrzej Wirth, kadr z filmu Teatr bez widzów, reż. Paweł Kocambasi
Powrót

Andrzej Wirth i „Teatr bez widzów” | Jesień teatralna w NInA

Przyjdź na pierwszy pokaz z serii Scena i ekran i obejrzyj dokument Teatr bez widzów Pawła Kocambasiego o Andrzeju Wirthie. Po filmie zapraszamy na spotkanie z reżyserem filmu, a także z jego bohaterem – jednym z najbardziej wpływowych teatrologów ostatnich lat.
Data
N   11 / 10 / 2015
Godzina
18:00  –  19:30
Miejsce
Filmoteka Narodowa–Instytut Audiowizualny ul. Wałbrzyska 3/5
02-739 Warszawa
Sala Ziemia Obiecana | Pierwsze piętro

Pokaz odbywa się w ramach cyklu Scena i ekran | Jesień teatralna w NInA, łączącego teatr z medium audiowizualnym oraz rejestracje głośnych spektakli z filmami dokumentalnymi o najwybitniejszych twórcach polskiej sceny.

11 października 2015 pokażemy:

„Teatr bez widzów”, dokument, reż. Paweł Kocambasi, 74 minuty

W latach 50. Andrzej Wirth był, obok Jana Kotta, najpilniej czytanym krytykiem teatralnym nad Wisłą, tłumaczem współczesnych niemieckojęzycznych dramatopisarzy, a przede wszystkim – propagatorem teatralnej estetyki Bertolta Brechta. W kolejnych dwóch dekadach wykładał na amerykańskich uczelniach – m.in. Stanford oraz The City University of New York, by później, w 1982 roku, założyć w Giessen Instytut Teatrologii Stosowanej. Charyzmatyczny wykładowca, przenikliwy naukowiec, ale też teatralny praktyk, kładł w Instytucie podwaliny pod nośną koncepcję teatru postdramatycznego. Neguje ona tradycyjną narrację sceniczną oraz fikcję, a tekst, uwolniony od logiki klasycznej dramaturgii, traktuje jako jeden z wielu elementów performansu. Wirthowi zawdzięczamy też pamięć o Brechtowskiej teorii sztuki dydaktycznej (Lehrstück)rozumianej jako „teatr bez widzów”. Rozwijał ją w praktyce, testując możliwości gry przy zniesionym podziale na wykonawców i publiczność.

I właśnie taki przewrotny tytuł, Teatr bez widzów, nosi film Pawła Kocambasiego poświęcony postaci Wirtha. Kocambasi idzie śladem trójtorowej biografii teatrologa, pokazując go m.in. na plaży w Miami, podczas medycznych zabiegów w niemieckim szpitalu, czy wreszcie w Polsce, gdzie bohater filmu wraca wspomnieniami do wojennych epizodów – mówi o ucieczce z transportu do Auschwitz i odwiedza miejsca, w których mieszkał jako nastolatek. Nie mogło zabraknąć tu nagrań z dawnych wykładów, a także fragmentów spektaklu René Pollescha, jednego z wielu wpływowych dziś studentów Wirtha, czy w końcu takich postaci jak Robert Wilson. Bohater dokumentu bowiem od dziesiątków lat wprawia w ruch teatrologiczne katedry, będąc promotorem kolejnych fal awangardowego teatru spod znaku Brechta, Grotowskiego, Wilsona czy Heinera Müllera.

Po projekcji odbędzie się spotkanie z Andrzejem Wirthem i Pawłem Kocambasim. Partnerem rozmowy z twórcami filmu jest Robert Bosch Foundation & Literarisches Colloquium Berlin.

Więcej informacji znajdziecie na oficjalnej stronie filmu: www.theatre-without-audience.net 

Wstęp

Wstęp na pokaz jest bezpłatny i nie wymaga rejestracji. 

Sala ma ograniczoną liczbę miejsc (120), warto więc przyjść trochę wcześniej.

Zobacz również