Zostałeś zalogowany. Za X sek. strona zostanie przeładowana.

Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmian ustawień oznacza, że akceptują Państwo otrzymywanie tych plików. Wyłącz komunikat
Logo NInA
„Ostatni dzwonek”, fot. Janusz Zachwajewski, © WFDiF
Powrót

„Szczurołap” i „Ostatni dzwonek” | Kino 89+

Zobacz dwa filmy opowiadające o czasach tuż przed przełomem 1989 roku. Projekcjom będzie towarzyszyć spotkanie z Tadeuszem Lubelskim i Iwoną Kurz.
Data
WT   12 / 02 / 2019
Godzina
19:00
Miejsce
Filmoteka Narodowa–Instytut Audiowizualny ul. Wałbrzyska 3/5
02-739 Warszawa
Sala Ziemia Obiecana | Pierwsze piętro

Wydarzenie odbywa się w ramach cyklu Kino 89+.

Program

Zapowiedź

Przed projekcją filmów zapraszamy na spotkanie z prof. Iwoną Kurz i prof. Tadeuszem Lubelskim, które poprowadzą kuratorzy cyklu Kaja Klimek i Tomek Kolankiewicz.

Szczurołap, reż. Andrzej Czarnecki, 1986, 20 minut

W głośnym i obsypanym nagrodami dokumencie tytułowy bohater przybliża metody swojej pracy podczas wykonywania zlecenia wytępienia szczurów z zakładów mięsnych. Choć inteligencja zwierząt wzbudza jego podziw i sympatię, pozostaje dla nich bezwzględny. Film był w swoim czasie odczytywany jako metafora systematycznego inwigilowania opozycyjnego podziemia przez komunistyczne służby bezpieczeństwa.

Ostatni dzwonek, reż. Magdalena Łazarkiewicz, 1989, 107 minut

Pełnometrażowy debiut fabularny Magdaleny Łazarkiewicz, w którym reżyserka pokazała życie prowincjonalnej szkoły średniej będącej areną walki młodych ze starymi. Film jest pochwałą młodości i bezkompromisowości – nawet, jeżeli jej cena jest wysoka. Do „trudnej” klasy IV a dołącza Krzysztof Buk (Zbigniew Suszyński), wyrzucony z poprzedniej szkoły za kolportaż ulotek, i szybko zdobywa zaufanie kolegów. Z pomocą młodej wychowawczyni (Agnieszka Kowalska) maturzyści chcą przygotować spektakl teatralny oparty na tekstach oficjalnych komunikatów prasowych i zaprezentować go na Festiwalu Młodego Teatru w Gdańsku. Szkoła wszelkimi sposobami stara się udaremnić tę realizację.

Wstęp

Do wstępu upoważniają bezpłatne wejściówki, które będziemy wydawać od 18:30. Liczba miejsc jest ograniczona. Jedna osoba może odebrać maksymalnie 2 wejściówki. Osoby, które zdecydują się na udział jedynie w pokazie drugiego filmu lub spotkaniu po filmie, będziemy wpuszczać w miarę wolnych miejsc.

 

 

Zobacz również