Zostałeś zalogowany. Za X sek. strona zostanie przeładowana.

Logo NInA
„Inny świat”, mat. Kid Film
Powrót

Szaflarska | Wypominki

Podczas szczególnego wieczoru w TR Warszawa będziemy wspominać Danutę Szaflarską, dzielić się historiami i anegdotami z jej długiego życia i kariery artystycznej. Nawiążemy do starej polskiej tradycji wypominków, czyli przywoływania tych, którzy odeszli.
Data
PN   15 / 05 / 2017
Godzina
19:00
Miejsce
TR Warszawa
Marszałkowska 8
Warszawa

Swoimi wspomnieniami i historiami o Danucie Szaflarskiej podzielą się twórcy filmu i teatru, którzy z nią współpracowali, aktorzy i aktorki TR Warszawa oraz jej bliscy. Zaprosimy także widzów, aby opowiedzieli o swoich wspomnieniach związanych z aktorką. W uruchomieniu pamięci pomogą fragmenty filmów i zapisów spektakli teatralnych z jej udziałem.

Tak wspominał zmarłą niedawno aktorkę TR Warszawa dyrektor artystyczny teatru, Grzegorz Jarzyna:

,,
Danuta Szaflarska była aktorką totalną, całkowicie oddaną i skupioną na sprawie. Wnosiła do zespołu teatralnego świadomość tradycji i pewnego etosu. Nigdy nie demonizowała przyszłości. Jako człowiek była fenomenem. Przekraczała granice swojego wieku, czas dla niej nie istniał. Uwielbialiśmy jej cięty humor i historie z czasów drugiej wojny światowej. Zawsze opowiadała o najstraszniejszych rzeczach z dystansem. To nas wciągało w prawdziwy, nieustraszony wir życia
,,

Goście

Swój udział w spotkaniu zapowiedzieli:

Anita Borkowska-Kuskowska
Izabella Cywińska
Barbara Horawianka
Grzegorz Jarzyna
Magdalena Łazarkiewicz
Maria Maj
Michał Merczyński
Katarzyna Łaniewska
Aleksandra Popławska 
Katarzyna Zawadzka

Spotkanie poprowadzi Ryszard Jaźwiński, dziennikarz Programu III Polskiego Radia.

Narodowy Instytut Audiowizualny jest współorganizatorem wydarzenia.

Reportaże w Ninatece

Równolegle z wydarzeniem w TR Warszawa w Ninatece premierę będą miały dwa krótkie reportaże zrealizowane przez NInA:

Wilno Danuty Szaflarskiej, realizacja: Roman Urzędowski, 2017

Tadeusz Tomaszewski, dziennikarz Polskiego Programu w Litewskim Radiu, a także Hemutas Sabasevicius, historyk teatru i autor wystawy o stuleciu Teatru na Pohulance, wspominają teatralne początki aktorki w wileńskim Teatrze na Pohulance, przywołując nierzadko dowcipne anegdoty. Materiał uzupełniają archiwalne wypowiedzi Danuty Szaflarskiej oraz zdjęcia miejsc związane z jej życiem zawodowym w Wilnie.

Piwniczna Danuty Szaflarskiej, realizacja: Roman Urzędowski, 2017

Kompilacja opowieści osób blisko związanych z Danutą Szaflarską i swoista podróż poprzez lata młodości po lata współczesne, kiedy bohaterowie spotykali się z aktorką prywatnie. Reportaż wypełniają fragmenty koncertu zespołu Dolina Popradu, wypowiedzi reżyserki Doroty Kędzierzawskiej oraz wspomnienia aktorki Magdaleny Wołejko, lokalnej poetki, która stworzyła serię wierszy dedykowanych Danucie Szaflarskiej.

W Ninatece można oglądać także dokument Inny świat – nagrodzony Polską Nagrodą Filmową Orzeł 2014 portret Danuty Szaflarskiej w reżyserii Doroty Kędzierzawskiej oraz spektakl Grzegorza Jarzyny Między nami dobrze jest z udziałem aktorki.

Wstęp

Obowiązuje rezerwacja miejsc: kasa@trwarszawa.pl, bezpłatne wejściówki do odebrania w kasie TR Warszawa.

Zobacz również