Zostałeś zalogowany. Za X sek. strona zostanie przeładowana.

Logo NInA
kadr z filmu Ustalenia, które zostały ustalone, reż. Magda Mosiewicz
Powrót

Film o Strzępce i Demirskim | Dwutygodnik na Placu Defilad

Zobacz „Ustalenia, które zostały ustalone” Magdy Mosiewicz – ekspresyjny portret duetu Strzępka/Demirski, najbardziej rewolucyjnego kolektywu w polskim teatrze. Pokaz rozpocznie cykl seansów plenerowych – w każdą środę na Placu Defilad redaktorzy Dwutygodnika zaprezentują wybrany film z Ninateki.
Data
ŚR   17 / 08 / 2016
Godzina
20:30  –  22:00
Miejsce
Plac Defilad
Plac Defilad 1
Warszawa

Radykalni i charakterni – Monika Strzępka i Paweł Demirski, reżyserka i dramaturg; w życiu prywatnym są parą, w teatrze tworzą tandem, który od 2006 roku bez pardonu mówi ze sceny o polskich mitach, bieżącej polityce i społecznych frustracjach. „Ekshumują” więc Mickiewiczowskie Dziady, pytają, dlaczego w naszym kraju nie świętuje się zniesienia pańszczyzny, tworzą eschatologiczne political fiction, wystawiają śpiewogrę o obsesji zdrowego żywienia i opowiadają o gejach, którzy chcą zawalczyć o własny sektor na Stadionie Narodowym. Tworzą teatr lewicowy i zaangażowany. Starają się prowokować publiczność, wybudzać ją z samozadowolenia.

Film Magdy Mosiewicz wprowadza widzów – bez uprzedzenia – w sam środek scenicznego świata Strzępki i Demirskiego. Zaczyna się od huku i słów Strzępki: „Ostro…”, a kończy Piosenką mózgu do słów Demirskiego i muzyki Jana Suświłły. Pomiędzy mamy mozaikę sekwencji z teatralnej „gorączki dnia powszedniego”: montaż z prób do przedstawień Bierzcie i jedzcie, Bitwa Warszawska 1920, Klątwa, odcinki z czasu beznadziei oraz W imię Jakuba S. W dokumencie Magdy Mosiewicz nieważna jest bowiem chronologia, klarowna opowieść z cyklu „życie i twórczość” – stanowi on raczej dokumentalną wariację na temat teatralnego duetu, który z grupą współpracowników i aktorów chce wykrzyczeć, wyśmiać i wskazać palcem to, co jest dla niego ważne.

Czas trwania: 44 minuty
Scenariusz, reżyseria i zdjęcia: Magda Mosiewicz
Produkcja: Dorota Buchwald, Instytut Teatralny
Koprodukcja: Narodowy Instytut Audiowizualny
Montaż: Marta Dzido
Udźwiękowienie: Paulina Bocheńska
Korekcja barwna: Tomek Michalczewski

Spotkanie przed filmem

Przed projekcją zapraszamy na spotkanie z Maciejem Nowakiem, krytykiem teatralnym i kulinarnym, dyrektorem Teatru Polskiego w Poznaniu oraz Witoldem Mrozkiem, krytykiem teatralnym i publicystą. Rozmowę poprowadzi redaktor Dwutygodnika Paweł Soszyński.

Wstęp

Wstęp na pokaz jest bezpłatny i nie wymaga rejestracji.

Zobacz również