Zostałeś zalogowany. Za X sek. strona zostanie przeładowana.

Logo NInA
„Strefa nagości”, reż. Urszula Antoniak, mat. promocyjne
Powrót

Strefa nagości | Co słychać w polskim kinie?

Zobacz zmysłowy, pozbawiony dialogów film Urszuli Antoniak Strefa nagości, który jest ciekawym przykładem na to jak dźwięk może uwodzić w kinie.
Data
CZ   17 / 12 / 2015
Godzina
19:00  –  21:00
Miejsce
Filmoteka Narodowa–Instytut Audiowizualny ul. Wałbrzyska 3/5
02-739 Warszawa
Sala Ziemia Obiecana | Pierwsze piętro

Strefa nagości, reż. Urszula Antoniak, dźwięk Tomasz Dukszta, Maciej Pawłowski, 73 minuty, 2014

Dwie nastolatki, Europejka i Arabka, spotykają się w miejskiej łaźni w sercu Amsterdamu. Zaczynają się uwodzić – spojrzeniem, gestem, wyobraźnią i obietnicą. Tęsknota, pragnienie, żar nadają rytm tej sensualnej i hipnotycznej opowieści o uwodzeniu się dwóch obcych kultur. Jak dźwiękiem oddać te stany umysłu i ciała?

Urszula Antoniak zapytana przez Magazyn SFP o to, z jakim dźwiękiem kojarzy jej się uwodzenie, odpowiedziała:

,,
Ze stałym dźwiękiem, który naturalnie występuje w otoczeniu. Może to być szum wentylatora, statycznej elektryczności albo migotanie jarzeniówek. Słychać go cały czas, ale gdy posiedzisz kilka godzin w pomieszczeniu, przestajesz go zauważać. Często stosuje się taki dźwięk w thrillera, horrorach, używają go też bracia Coen w swoich filmach. Gdy słychać coś cały czas, to powstaje napięcie, bo widz ma – często nieświadomie – wrażenie, że ponieważ coś trwa cały czas, to musi w pewnym momencie się uciąć, przerwać. Albo wybuchnąć. W Stefie nagości używaliśmy takiego właśnie dźwięku i baliśmy się, że jak zapadnie cisza, ludzie pomyślą, że film się skończył.
,,

Film zapowie Ola Salwa, kuratorka cyklu Co słychać w polskim kinie, krytyczka i dziennikarka filmowa. Przez wiele lat związana z pismami Film i Przekrój. Obecnie publikuje na łamach Polityki, Kina, Magazynu Filmowego SFP. Należy do Stowarzyszenia Filmowców Polskich i FIPRESCI, od 2012 roku jest ekspertką Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Wstęp

Wstęp na pokazy jest bezpłatny i nie wymaga rejestracji. 

Sala ma ograniczoną liczbę miejsc (120), warto więc przyjść trochę wcześniej.

Kultura Dostępna

To tylko jedno z setek darmowych lub tanich wydarzeń kulturalnych, które możesz przeglądać na portalu Kultura Dostępna.

Zobacz również