Zostałeś zalogowany. Za X sek. strona zostanie przeładowana.

Logo NInA
fot. BagoGames, CC BY 2.0
Powrót

Wirtualna rzeczywistość | Spotkanie StoryCode

Marcowe spotkanie sieci StoryCode poświęcone będzie wirtualnej rzeczywistości. Czy 2016 rok będzie rokiem VR? Jak wykorzystać wirtualną rzeczywistość nie tylko do tworzenia doświadczeń, ale też do opowiadania historii? W jaki sposób z wirtualnej rzeczywistości mogą korzystać telewizja, muzea, placówki edukacyjne?
Data
WT   01 / 03 / 2016
Godzina
18:00  –  20:00
Miejsce
Narodowy Instytut Audiowizualny ul. Wałbrzyska 3/5
02-739 Warszawa
Sala Minimax | Parter

Gościem spotkania będzie Beata Biel z Google News Lab, która prowadzi szkolenia dla mediów w Europie Środkowo-Wschodniej. Przedstawi możliwości wykorzystania wideo 360° i wirtualnej rzeczywistość przez dziennikarzy i redakcje internetowe oraz telewizję. Opowie również o tym w jaki sposób można samemu rozpocząć eksperymentowanie z VR.

Zespół The Farm 51 zaprezentuje przedpremierowo „Chernobyl VR Project” – wirtualną wycieczkę po miejscu katastrofy. Technologia Reality 51, na której oparty jest projekt wykorzystuje m.in. zaawansowane skanowanie 3D, zdjęcia sferyczne, filmy stereoskopowe i rozwiązania augmented reality. Premiera projektu zaplanowana jest na kwiecień 2016 roku, w 30-tą rocznicę wybuchu w Czarnobylu.

W spotkaniu wezmą również udział przedstawiciele grupy badawczej „Sferyczny Film 3D – narodziny nowego języka wizualnego w narracji”, która powstała w Szkole Filmowej w Łodzi. Dr Iwona Pomianowska, Jacek Nagłowski i dr hab. Milenia Fiedler opowiedzą o prowadzonych przez siebie badaniach narracji w trójwymiarowym filmie sferycznym, o budowaniu poczucia imersji w VR oraz o wykorzystaniu wirtualnej rzeczywistości do tworzenia wirtualnych muzeów i galerii sztuki.

Maciej Zasada i Karol Góreczny z polskiego oddziału interaktywnego studia Unit9 opowiedzą o wielozmysłowych doświadczeniach w wirtualnej rzeczywistości. Studio specjalizuje się m.in. w projektach, w których gogle i smartfony to tylko część sprzętu dzięki któremu budowane są multisensoryczne wrażenia odbiorców.

NInA jest partnerem spotkania.

Zasady uczestnictwa i kontakt

Spotkania StoryCode w Warszawie odbywają się będą regularnie w wybrane wtorki 2016 roku. Udział w spotkaniach jest bezpłatny. Aby dołączyć do StoryCode, wystarczy przyjść na spotkanie. Warto również polubić stronę StoryCode na Facebooku lub zapisać się do grupy na Meetupie, gdzie można skontaktować się z innymi uczestnikami i wziąć udział w dyskusji.

O StoryCode

StoryCode to międzynarodowa społeczność, skupiająca osoby poszukujące nowoczesnych form narracji. Spotkania sieci odbywają się w 20 miejscach na świecie i gromadzą setki entuzjastów nowoczesnych form storytellingu. U jej podstaw leży chęć wspólnego eksperymentowania, którego efektem będą nowe sposoby opowiadania historii wykorzystujące dostępne obecnie oraz przyszłe technologie. W spotkaniach uczestniczą twórcy z różnych dziedzin: autorzy posługujący się słowem pisanym i mówionym, filmowcy, projektanci i programiści.

W obszarze zainteresowania StoryCode leżą takie zjawiska jak opowiadanie historii z wykorzystaniem wielu platform i narzędzi (transmedia, cross-media), interakcja i partycypacja. Spotkania są poświęcone zarówno nowym formom dokumentalnym (dokument interaktywny, dokument uczestniczący), jak i fabularnym (interaktywny film, narracja w grach, immersive theatre, alternate reality games). Dyskusje dotyczą nowych technologii (rozszerzona i wirtualna rzeczywistość, internet rzeczy), narzędzi, które można wykorzystać do opowiadania historii i angażowania w nie odbiorców, a także modeli biznesowych i monetyzacji.

Zobacz również