Zostałeś zalogowany. Za X sek. strona zostanie przeładowana.

Logo NInA
żródło: miastoarchipelag.pl
Powrót

Spotkanie StoryCode #2 | Reportaż interaktywny

Na spotkanie o interaktywnym reportażu zaprasza StoryCode – sieć zrzeszająca osoby szukające nowych sposobów tworzenia cyfrowych narracji. W jaki sposób najlepiej wykorzystać nowe media do budowania dziennikarskiej narracji? Jakich narzędzi używać? Jak łączyć tekst, fotografie i wideo?
Data
WT   12 / 01 / 2016
Godzina
18:00  –  20:00
Miejsce
Narodowy Instytut Audiowizualny ul. Wałbrzyska 3/5
02-739 Warszawa
Sala Minimax | Parter

Na spotkaniu zaprezentowane zostaną dwa projekty: „Miasto Archipelag” – reporterska podróż Filipa Springera, wykorzystująca do budowania opowieści bloga, magazyn, reportaże i formy radiowe; oraz interaktywne reportaże „Dziennika Zachodniego”, wyróżnione nagrodą Grand Press Digital. Spotkanie będzie okazją do rozmowy ze współtwórcami prezentowanych projektów, poznania ich sposobu pracy. Celem StoryCode jest również integracja środowiska – spotkania dają możliwość poznania osób zainteresowanych nowymi formami narracji, na różne sposoby zaangażowanych w ich tworzenie lub promocję.

Spotkania StoryCode w Warszawie odbywać się będą regularnie w wybrane wtorki 2016 roku. Udział w spotkaniach jest bezpłatny. Aby dołączyć do StoryCode, wystarczy przyjść na spotkanie. Warto również polubić stronę StoryCode na Facebooku lub zapisać się do grupy na Meetupie, gdzie można skontaktować się z innymi uczestnikami i wziąć udział w dyskusji.

Program

1. „Miasto Archipelag” to projekt reporterskiej podróży Filipa Springera po dawnych stolicach województw. To jednocześnie pierwszy w Polsce dokumentalny eksperyment, który wykorzystuje internet, media społecznościowe, a także ścisłą współpracę z opiniotwórczym tygodnikiem i rozgłośnią radiową. Jego kulminację stanowić będzie publikacja reporterskiej książki, której powstawanie można śledzić od samego początku, niemalże w czasie rzeczywistym w kilku wymiarach równocześnie. Projekt zaprezentują współpracujący z autorem Kamil Bułak z Instytutu Reportażu i Olga Gitkiewicz, która kieruje działaniami internetowymi i zespołem korespondentów projektu.

2. Maria Zawała i Karol Gruszka, dziennikarze „Dziennika Zachodniego”, opowiedzą o reportażach interaktywnych, które zrealizowali:

– „Śląsk za szybami”: reportaż o Śląsku widzianym przez obrazy na szkle, autorstwa Marka Idziaszka. W ramach projektu można „podróżować” po pracach artysty oraz zajrzeć do jego pracowni.

– „Śląski szeryf”: poświęcony postaci i twórczości Józefa Kłyka, filmowca-amatora, autora serii śląskich westernów, o którym film chciał zrobić sam Spielberg.

– „Pokłady Pamięci”: dokument opowiada o najstarszej dzielnicy Katowic oraz kopalni „Gottwald”, która znajdowała się w miejscu gdzie dziś stoi największe na Śląsku centrum handlowe.

Karol Gruszka razem z Magdaleną Chodownik – niezależną reporterką i fotoreporterką – opowiedzą też o nowym projekcie „#WhatIF”, który aktualnie przygotowują razem z Magdaleną Nimer oraz Thomasem Orchowskim.

3. Anna Desponds z zespołu StoryCode przybliży w skrócie wyniki raportu „Mapping the Intersection of Two Cultures: Interactive Documentaries and Digital Journalism”, opublikowanego niedawno przez MIT Open Documentary Lab.

O StoryCode

StoryCode to międzynarodowa społeczność, skupiająca osoby poszukujące nowoczesnych form narracji. Spotkania sieci odbywają się w 20 miejscach na świecie i gromadzą setki entuzjastów nowoczesnych form storytellingu. U jej podstaw leży chęć wspólnego eksperymentowania, którego efektem będą nowe sposoby opowiadania historii wykorzystujące dostępne obecnie oraz przyszłe technologie.

Spotkania StoryCode mają na celu edukować i integrować środowisko twórców z różnych dziedzin. Organizatorzy zapraszają do udziału autorów posługujących się zarówno słowem pisanym i mówionym, filmowców, projektantów i programistów.

W obszarze zainteresowania StoryCode leżą takie zjawiska jak opowiadanie historii z wykorzystaniem wielu platform i narzędzi (transmedia, cross-media), interakcja i partycypacja. Spotkania są poświęcone zarówno nowym formom dokumentalnym (dokument interaktywny, dokument uczestniczący), jak i fabularnym (interaktywny film, narracja w grach, immersive theatre, alternate reality games). Dyskusje dotyczą nowych technologii (rozszerzona i wirtualna rzeczywistość, internet rzeczy), narzędzi, które można wykorzystać do opowiadania historii i angażowania w nie odbiorców, a także modeli biznesowych i monetyzacji.

Zobacz również