Zostałeś zalogowany. Za X sek. strona zostanie przeładowana.

Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmian ustawień oznacza, że akceptują Państwo otrzymywanie tych plików. Wyłącz komunikat
Logo NInA
„Scena ciszy”, reż. Joshua Oppenheimer
Powrót

Scena ciszy | Wtedy–teraz

Sprawcy ludobójstwa w Indonezji są dziś uprzywilejowanymi obywatelami i żyją obok rodzin swoich ofiar. Adi, bohater filmu, postanawia się z nimi skonfrontować. Scena ciszy jest dopełnieniem nominowanej do Oscara Sceny zbrodni (Act of Killing) z 2012 roku.
Data
SO   11 / 02 / 2017
Godzina
20:15
Miejsce
Filmoteka Narodowa–Instytut Audiowizualny ul. Wałbrzyska 3/5
02-739 Warszawa
Sala Ziemia Obiecana | Pierwsze piętro

Pokaz odbywa się w ramach cyklu Wtedy–teraz | Polska Szkoła Dokumentu.

Scena ciszy, reż. Joshua Oppenheimer, 2014, 98 minut

Adi Rukun, optyk w średnim wieku, ocalał z potwornej zbrodni ludobójstwa dokonanej w latach 60. ubiegłego wieku przez brygady śmierci w Indonezji. Decyduje się przerwać milczenie i zrobić coś zupełnie niewyobrażalnego w społeczeństwie, gdzie mordercy nadal pozostają bezkarni i żyją w sąsiedztwie swoich ofiar – skonfrontować ich z makabrycznymi czynami, których się dopuścili. Podczas badania wzroku proponuje im spojrzenie na przeszłość z innej perspektywy. Adi wierzy, że tylko odważna konfrontacja przywróci jego rodzinie godność i pozwoli na uzdrowienie strasznej traumy.

Spotkanie z Marią Zmarz-Koczanowicz

Film jest częścią wieczoru poświęconego tematowi „dokument a historia najnowsza". Zapraszamy również na wcześniejszy pokaz filmów Marii Zmarz-Koczanowicz  i spotkanie z reżyserką.

Wstęp

Do wstępu upoważniają bezpłatne wejściówki, które będziemy wydawać od godziny 17. Jedna osoba może odebrać maksymalnie 2 wejściówki. Osoby spóźnione mogą nie zostać wpuszczone na salę po rozpoczęciu pokazu. Liczba wejściówek jest ograniczona.

Wejściówki dotyczą całego wydarzenia. Osoby, które zdecydują się na udział jedynie w spotkaniu lub pokazie filmu Scena ciszy, będziemy wpuszczać w miarę wolnych miejsc.

 

Wydarzenie na Facebooku

Zwiastun filmu „Scena ciszy”

 

Zobacz również