Zostałeś zalogowany. Za X sek. strona zostanie przeładowana.

Logo NInA
Henryk Mikołaj Górecki, fot. Roman Koszowski/PAP
Powrót

Sanctus Adalbertus | 1050-lecie Chrztu

Zobacz zrealizowaną przez NInA rejestrację premierowego wykonania ostatniego wielkiego dzieła zmarłego przed pięcioma laty Henryka Mikołaja Góreckiego, czyli oratorium Sanctus Adalbertus op. 71. Przed pokazem zapraszamy na spotkanie z Danielem Cichym, które poprowadzi Agata Kwiecińska.
Data
WT   26 / 04 / 2016
Godzina
18:00  –  20:00
Miejsce
Filmoteka Narodowa–Instytut Audiowizualny ul. Wałbrzyska 3/5
02-739 Warszawa
Sala Ziemia Obiecana | Pierwsze piętro

Projekcja odbywa się w ramach obchodów 1050-lecia Chrztu Polski w NInA.

O ostatnim wielkim dziele zmarłego przed pięcioma laty Henryka Mikołaja Góreckiego mówiło się latami, choć tak naprawdę do ubiegłego roku nikt go nie słyszał. Oratorium Sanctus Adalbertus op. 71 na sopran, baryton, chór mieszany i wielką orkiestrę zostało napisane już w 1997 roku, aby upamiętnić tysiąclecie śmierci świętego Wojciecha. Premiera utworu miała początkowo odbyć się podczas papieskiej pielgrzymki do Polski – Sanctus Adalbertus jest przecież następcą Beatus Vir, kompozycji na cześć św. Stanisława zamówionej przez ówczesnego biskupa krakowskiego, Karola Wojtyłę – ostatecznie jednak oratorium musiało na swoją światową premierę poczekać ponad piętnaście lat.

Utwór zabrzmiał po raz pierwszy 4 listopada 2015 roku Krakowie na koprodukowanym przez NInA koncercie jubileuszowym z okazji 70-lecia Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. Podczas premiery, której rejestrację pokażemy 26 kwietnia, partie solowe wykonywali światowej sławy soliści: sopranistka Wioletta Chodowicz oraz baryton Artur Ruciński, towarzyszył im Chór Polskiego Radia, Chór Filharmonii Krakowskiej oraz Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia pod batutą Jacka Kaspszyka.

Czteroczęściowy utwór bazuje na tekstach autorstwa samego Góreckiego oraz na Księdze Psalmów. Jak zauważa wybitny znawca twórczości kompozytora, Adrian Thomas, w tym niezwykłym oratorium pojawiają się nawiązania zarówno do późnoromantycznego stylu Edwarda Elgara, jak i do zabytku polskiej muzyki dawnej – Bogurodzicy.

Oratorium Sanctus Adalbertus jest pierwszą produkcją zarejestrowaną na zlecenie NInA w standardzie dźwięku wielokanałowego Dolby Atmos.

Wykonawcy

Jacek Kaspszyk – dyrygent

Wioletta Chodowicz – sopran

Artur Ruciński – baryton

Chór Polskiego Radia

Chór Filharmonii Krakowskiej

Teresa Majka-Pacanek (przygotowanie chórów)

Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia

Wstęp

Wstęp na pokaz jest bezpłatny i nie wymaga rejestracji. 

Sala ma ograniczoną liczbę miejsc (120), warto więc przyjść trochę wcześniej.

Zobacz również