Zostałeś zalogowany. Za X sek. strona zostanie przeładowana.

Logo NInA
„Sanatorium pod klepsydrą”, reż. Wojciech Jerzy Has
Powrót

Sanatorium pod klepsydrą | Martin Scorsese Presents

Jeden z najoryginalniejszych, najpiękniejszych wizualnie i najbardziej znanych na świecie polskich filmów, nagradzany na festiwalach w Cannes, Trieście i Gdyni. Autorska adaptacja opowiadań Brunona Schulza, czytanych przez pryzmat Zagłady i rekonstruujących bezpowrotnie utracony świat małych, żydowskich miasteczek.
Data
ŚR   10 / 02 / 2016
Godzina
18:00  –  20:30
Miejsce
Filmoteka Narodowa–Instytut Audiowizualny ul. Wałbrzyska 3/5
02-739 Warszawa
Sala Ziemia Obiecana | Pierwsze piętro

Pokaz zainauguruje roczny przegląd arcydzieł polskiego kina Martin Scorsese Presents: Masterpieces of Polish Cinema w kinie NInA.

Sanatorium pod klepsydrą, reż. Wojciech Jerzy Has, 1973, 125 minut

Józef (Jan Nowicki) przyjeżdża do sanatorium doktora Gotarda (Gustaw Holoubek). Dawniej leczył się w nim jego nieżyjący już ojciec, Jakub (Tadeusz Kondrat). Zmarły przed laty starzec tu – dzięki udanemu eksperymentowi z cofnięciem czasu – żyje, a syn może się z nim spotkać i odbyć ważną rozmowę. Dla Józefa ta wizyta staje się początkiem niezwykłej, onirycznej podróży w przeszłość i powrotu do miejsc dzieciństwa: sklepu ojca, żydowskiego sztetlu, ogrodu Bianki (Bożena Adamek).

Autorska adaptacja opowiadań Brunona Schulza, czytanych przez pryzmat Zagłady i rekonstruujących bezpowrotnie utracony świat małych, żydowskich miasteczek. Niezwykły filmowy esej Wojciecha Jerzego Hasa o bliskich mu schulzowskich tematach przemijania i niszczycielskiego upływu czasu, z doskonałymi zdjęciami Witolda Sobocińskiego.

Spotkanie i rejestracja

Pokaz poprzedzi krótka prelekcja Ryszarda Jaźwińskiego, dziennikarza Programu Trzeciego Polskiego Radia, który wprowadzi w świat, poetykę i kontekst filmu, a po projekcji poprowadzi spotkanie z twórcami i gośćmi specjalnymi: operatorem filmu Witoldem Sobocińskim, inicjatorem projektu Jędrzejem Sablińskim (DI Factory) i dyrektorem NInA Michałem Merczyńskim.

Spotkanie będzie rejestrowane. Nagranie zostanie udostępnione w Ninatece.

Wstęp

Wstęp na pokazy jest bezpłatny i nie wymaga rejestracji. 

Sala ma ograniczoną liczbę miejsc (120), warto więc przyjść trochę wcześniej.

Kultura Dostępna

To tylko jedno z setek darmowych lub tanich wydarzeń kulturalnych, które możesz przeglądać na portalu Kultura Dostępna.

Zobacz również