Zostałeś zalogowany. Za X sek. strona zostanie przeładowana.

Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmian ustawień oznacza, że akceptują Państwo otrzymywanie tych plików. Wyłącz komunikat
Logo NInA
mat. promocyjne
Powrót

Sala samobójców | Kino 89+

W swoim pełnometrażowym debiucie Jan Komasa zmierzył się ze zmianami, jakie internet wprowadził w każdym wymiarze życia polskich „xennialsów”. Po projekcji zapraszamy na spotkanie z Michałem R. Wiśniewskim, autorem książki „Wszyscy jesteśmy cyborgami”.
Data
WT   03 / 12 / 2019
Godzina
19:00
Miejsce
Filmoteka Narodowa–Instytut Audiowizualny ul. Wałbrzyska 3/5
02-739 Warszawa
Sala Ziemia Obiecana | Pierwsze piętro

Wprowadzenie

1989 to rok przełomu – również w dostępie Polaków do popkultury. Pokolenie urodzone w latach 80., na początku lat 90. było wygłodniałe wszystkiego: muzyki, filmów, komiksów, gadżetów oraz gier, i pochłaniało wszystkie te dobra w gargantuicznych ilościach. Gdzieś między kasetami VHS, grami na Atari a kanałem telewizyjnym VIVA!, kształtowały się gusta i formowała wrażliwość całej generacji. Określa się ją różnie, ale słowo „xennials” będzie tu jednym z najbardziej adekwatnych. Opisuje ono roczniki przełomu, które dzieciństwo spędziły jeszcze w „analogu”, lecz dorosłość już w świecie cyfrowym. Do tego właśnie pokolenia należy reżyser Jan Komasa. W swoim pełnometrażowym debiucie bierze na warsztat jeden z tematów wyjątkowo bliskich „xennialsom”, którzy pamiętają co prawda świat bez powszechnie dostępnego internetu, ale tak jak i młodsi, zwani już częściej „cyfrowymi tubylcami”, mierzą się ze zmianami, jakie wprowadził w każdym wymiarze naszego życia.

– Kaja Klimek

Sala samobójców, reż. Jan Komasa, 2011, 120 minut

Dominik Santorski (Jakub Gierszał) jest wrażliwym i nieco zagubionym nastolatkiem z zamożnej rodziny. W szkole jest posądzany o skłonności homoseksualne, koledzy wyśmiewają go na portalach społecznościowych i izolują się od niego. Upokorzony chłopak przestaje chodzić do szkoły i zarzuca przygotowania do matury. Wpada w głęboką depresję, zamyka się w czterech ścianach swojego pokoju i przestaje wychodzić z domu. Nie pomaga fakt, że rodziców prawie nigdy w nim nie ma. Jednocześnie przez internet Dominik poznaje Sylwię, dziewczynę zafascynowaną śmiercią i samookaleczaniem, z którą nawiązuje emocjonalną więź. Stopniowo, coraz bardziej pochłonięty przez świat wirtualny, traci kontakt z rzeczywistością.

Spotkanie

Po filmie zapraszamy na spotkanie z Michałem R. Wiśniewski, autorem książki Wszyscy jesteśmy cyborgami. Rozmowę poprowadzi kuratorka cyklu Kaja Klimek.

Wstęp

Do wstępu upoważniają bezpłatne wejściówki, które będziemy wydawać od 18:30. Liczba miejsc jest ograniczona. Jedna osoba może odebrać maksymalnie 2 wejściówki. 

W razie jakichkolwiek pytań lub wątpliwości – prosimy o kontakt z Biurem Obsługi Gości pod adresem bog@fina.gov.pl lub numerem tel.: 22 380 49 95 (od pon. do pt. w godzinach 9–17).

 

Zobacz również