Zostałeś zalogowany. Za X sek. strona zostanie przeładowana.

Logo NInA
fot. materiały prasowe
Powrót

Saagara | Awangarda na ucho

Na drugiej płycie polsko-indyjskiego kwintetu Saagara Wacław Zimpel poszukuje punktów wspólnych pomiędzy współczesną muzyką elektroniczną, a tradycyjnym systemem rag
Data
PN   27 / 02 / 2017
Godzina
20:00  –  21:30
Miejsce
Filmoteka Narodowa–Instytut Audiowizualny ul. Wałbrzyska 3/5
02-739 Warszawa
Sala Ziemia Obiecana | Pierwsze piętro

W dyskografii klarnecisty i kompozytora Wacława Zimpla nie brakuje odniesień do muzyki ludowej z różnych stron świata. Na jednym tylko albumie zespołu Hera artysta dialoguje z tradycją pakistańską, japońską, tybetańską i rosyjską. A przecież na swoim koncie Zimpel ma także nawiązania do muzyki marokańskiej czy żydowskiej. Od kilku lat w centrum zainteresowań kompozytora znajduje się muzyka karnatycka wywodząca się z okolic Bengaluru, czyli południowych Indii. Owocem tej fascynacji jest zespół Saagara, który Zimpel współtworzy z wybitnymi indyjskimi instrumentalistami (Giridhar Udupa, Bharghava Halambi, Mysore N. Karthik, K Raja). W 2015 roku ukazał się debiutancki album kwintetu zatytułowany po prostu „Saagara”.

Jesienią 2016 roku polski kompozytor znów wyruszył do Indii. Nie tylko po to, aby wraz z zespołem zagrać w najbardziej prestiżowych indyjskich salach, ale także, by rozpocząć prace nad drugą płytą. Tym razem klasycznej muzyce karnatyckiej towarzyszą brzmienia elektroniczne zaprogramowane przez Zimpla. Artysta, który przyznaje, że jego pierwsze wyobrażenia o muzyce indyjskiej były zapośredniczone przez amerykańskich minimalistów pokroju Terry’ego Rileya, sam rusza ich tropem, szukając pomostów pomiędzy europejską muzyką współczesną, a klasycznym systemem rag.  Koncert w NInA będzie zarazem premierą drugiej płyty zespołu Saagara.

Wstęp

Do wstępu upoważniają bezpłatne wejściówki, które będziemy wydawać od godziny 19. Jedna osoba może odebrać maksymalnie 2 wejściówki. Osoby spóźnione mogą nie zostać wpuszczone na salę po rozpoczęciu pokazu. Liczba wejściówek jest ograniczona.

 

Zobacz również