Zostałeś zalogowany. Za X sek. strona zostanie przeładowana.

Logo NInA
mat. Filmoteka Narodowa
Powrót

Retro randka w NInA | Walentynkowa alternatywa

Nasza propozycja na alternatywne Walentynki? Godzina z filmowymi retro dziewczynami – dowcipnymi „Dziewczętami z Nawojki” i kultowymi „Dziewczynami do wzięcia”.
Data
N   14 / 02 / 2016
Godzina
18:00  –  19:00
Miejsce
Filmoteka Narodowa–Instytut Audiowizualny ul. Wałbrzyska 3/5
02-739 Warszawa
Sala Ziemia Obiecana | Pierwsze piętro

Dziewczęta z Nawojki, reż. Maria Kwiatkowska, 1963, 14 minut

Lekki i dowcipny reportaż z życia krakowskich studentek i mieszkanek domu akademickiego „Nawojka”. Subtelny portret powojennych emancypantek, kreślony w rytm jazzowej muzyki, komunikatów z akademickiego radiowęzła i komentarza Juliusza Kydryńskiego. To też podróż w głąb codzienności: zobaczymy, jak niegdyś nosiły się rezolutne studentki, jakie były trendy we fryzjerstwie, makijażu, modzie, a także wystroju wnętrz. Usłyszymy także, czym jest małżeństwo z rozsądku, a wszystko w oparach gęstego dymu papierosowego. Wizualne smaczki – jak poetycko rozwieszone rajstopy – ujrzymy lepiej dzięki rekonstrukcji cyfrowej wykonanej w ramach Programu Wieloletniego Kultura+.

Dziewczyny do wzięcia, reż. Janusz Kondratiuk, 1972, 45 minut

Z Krakowa przenosimy się do Warszawy, a z dokumentu do fabuły. Jako główny punkt programu prezentujemy kultowe Dziewczyny do wzięcia Janusza Kondratiuka z 1972 roku – rozpisaną na jeden dzień komedię z Ewą Szykulską, Ewą Pielach, Reginą Regulską, Igą Cembrzyńską, a także Zygmuntem Buczkowskim, Janem Himilsbachem i Stanisławem Mikulskim. Po raz kolejny przeżyjemy przygody młodych dziewczyn spod Warszawy, które przyjeżdżają do stolicy w poszukiwaniu wielkomiejskiej rozrywki i uczucia.

Wstęp

Wstęp na pokazy jest bezpłatny i nie wymaga rejestracji. 

Sala ma ograniczoną liczbę miejsc (120), warto więc przyjść trochę wcześniej.

Kultura Dostępna

To tylko jedno z setek darmowych lub tanich wydarzeń kulturalnych, które możesz przeglądać na portalu Kultura Dostępna.

Zobacz również