Zostałeś zalogowany. Za X sek. strona zostanie przeładowana.

Logo NInA
fot. Dawid Miara
Powrót

Re:Thinking Europe | Debata i pokaz filmów

Polscy, holenderscy i flamandzcy artyści i myśliciele spotkają się w NInA, aby porozmawiać o europejskiej polityce upamiętniania. Warszawska debata jest jednym z kilku wydarzeń zapowiadających pierwszą edycję Europejskiego Forum Kultury „Re:Creating Europe”, które odbędzie się 1–3 czerwca w Amsterdamie.
Data
N   21 / 02 / 2016
Godzina
16:30  –  21:30
Miejsce
Filmoteka Narodowa–Instytut Audiowizualny ul. Wałbrzyska 3/5
02-739 Warszawa
Sala Ziemia Obiecana | Pierwsze piętro

Przed otwarciem głównego forum w Amsterdamie organizatorzy – De Balie i DutchCulture – postanowili poszerzyć debatę o konteksty charakterystyczne dla wybranych europejskich społeczności. Dlatego forum poprzedza cykl spotkań w instytucjach kultury w miastach takich jak Kijów, Wiedeń, Sofia i Warszawa, w ramach których zaproszeni rozmówcy dyskutują o znaczeniu granic państwowych, dziedzictwie narodowym i pojęciu obywatelstwa Europy. Te otwarte pytania będą punktem wyjścia dla debaty o roli i wartości kultury dla różnych regionów Europy, a odpowiedzi na nie powrócą w Amsterdamie.

Polska jako miejsce przełomowe dla zmian polityczno-społecznych roku 1989 i upadku żelaznej kurtyny będzie miejscem spotkania dotyczącego strategii przedstawiania tożsamości europejskiej w kulturze i sztuce, ale też różnego sposobu zapamiętywania i upamiętniania momentów historycznych i ważnych zjawisk społecznych przez klisze kulturowe. W debacie Re:Thinking Europe w NInA wezmą udział: belgijski artysta Thomas Beelink; Maria Hlavajova, dyrektorka centrum sztuki współczesnej BAK w Utrechcie i kuratorka projektu FORMER WEST zajmującego się zmianami kulturowymi upadku żelaznej kurtyny, prof. Robert Małecki, inicjator projektu Europejska Przestrzeń Kulturowa i dyrektor wydziału Germanistyki na Uniwersytecie Warszawskim oraz reżyser Dariusz Gajewski, autor Warszawy i Obcego Nieba.

Więcej informacji: www.cultureforum.eu

Program

Wszystkie filmy będą pokazywane z angielskimi napisami.

16:30 Obce niebo, reż. Dariusz Gajewski, 2015

Basia (Agnieszka Grochowska) i Marek (Bartłomiej Topa) mieszkają w Szwecji. Jedno niewinne kłamstwo uruchamia lawinę podejrzeń i doprowadza do tego, że szwedzka opieka społeczna potajemnie odbiera im ukochaną córkę i oddaje rodzicom zastępczym. Miłość córki do matki zostaje wystawiona na próbę. Rodzice muszą zmierzyć się z bezlitosną biurokracją, dla której nie liczą się ludzkie uczucia. W obliczu koszmaru Basia i Marek decydują się na dramatyczną walkę o odzyskanie córki, niebezpiecznie balansując na granicy prawa.

Obce niebo Dariusza Gajewskiego, autora wielokrotnie nagradzanej Warszawy, to historia oparta na prawdziwych wydarzeniach, trzymająca w napięciu niczym najlepszy thriller. Na ekranie obok rewelacyjnych Agnieszki Grochowskiej i Bartłomieja Topy, występują znakomita dziewięcioletnia debiutantka Basia Kubiak oraz legenda skandynawskiego kina Ewa Fröling.

18:30 Czy istnieje wspólna historia Europy?

Rozmowa z udziałem Thomasa Bellincka, Marii Hlavajovej, prof. Roberta Małeckiego i Dariusza Gajewskiego; moderator: Yoeri Albrecht (Forum on European Culture, De Balie).

20:30 Między nami dobrze jest, reż. Grzegorz Jarzyna, 2014

Filmowa adaptacja wystawionej przez Grzegorza Jarzynę na scenie TR Warszawa i cieszącej się ogromnym sukcesem sztuki Doroty Masłowskiej pod tym samym tytułem. Tekst powstał w 2008 roku na zamówienie TR Warszawa i wystawiony rok później na scenie przy Marszałkowskiej 8. „Między nami dobrze jest” to opowieść o polskim społeczeństwie czasu transformacji – pełna groteskowych dialogów złożonych z przewrotnie zestawionych cytatów z popkultury, szyderstw z języka reklam, kolorowych czasopism, tabloidów i odniesień stereotypów narodowych. Głównymi bohaterkami są żyjące poniżej minimum socjalnego, zamieszkujące ciasną warszawską kawalerkę przedstawicielki trzech pokoleń kobiet: Osowiała Staruszka na wózku inwalidzkim, jej córka Halina i wnuczka – Mała Metalowa Dziewczynka. Panoramę postaci uzupełniają ich sąsiedzi – roznosicielka ulotek Bożena i reżyser filmu Koń, który jeździł konno, a także dwójka aktorów, prezenterka telewizyjna oraz pragnąca ratować różnego rodzaju „biednych ludzi” Edyta.

Wstęp

Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny i nie wymaga rejestracji.

Sala ma ograniczoną liczbę miejsc (120), warto więc przyjść trochę wcześniej.

Zwiastun Obcego nieba

 

Zobacz również