Zostałeś zalogowany. Za X sek. strona zostanie przeładowana.

Logo NInA
fot. Bartek Syta
Powrót

Rethink the Future of AV | Konferencja FIAT/IFTA w NInA

NInA będzie gospodarzem 40. edycji Światowej Konferencji Archiwów Audiowizualnych FIAT/IFTA – najważniejszego wydarzenia w obszarze digitalizacji, archiwizacji, udostępniania i ponownego wykorzystywania materiałów audiowizualnych.
Data
od: ŚR   12 / 10 / 2016
do: SO   15 / 10 / 2016
Godzina
17:00
20:00
Miejsce
Filmoteka Narodowa–Instytut Audiowizualny Wałbrzyska 3/5
02-739 Warszawa

Na konferencję do Warszawy przyjedzie ponad 200 ekspertów z całego świata.

Wydarzenie odbędzie się w NInA i Centrum Nauki Kopernik, a wręczenie nagród FIAT/IFTA Archive Achievement Awards odbędzie się Pałacu Kultury i Nauki, na scenie Teatru Studio. Temat konferencji to Rethink the Future of AV, czyli przyszłość archiwów audiowizualnych. Będziemy się jej przyglądać z perspektywy strategii zabezpieczenia dziedzictwa technologicznego, jak też nowych formatów produkcji audiowizualnych, które wykraczają daleko poza ekran telewizora i zapewniają odbiorcom indywidualne doświadczenia (produkcje w wirtualnej rzeczywistości czy interaktywne produkcje dedykowane urządzeniom mobilnym).

Organizatorem wydarzenia jest Światowa Federacja Archiwów Audiowizualnych FIAT/IFTA, globalna organizacja zrzeszająca instytucje zarządzające archiwami publicznymi. Obecnie jest ich ponad 250. Poprzednie edycje konferencji odbywały się w Dubaju, Paryżu, Amsterdamie, Nowym Jorku, Santiago de Chile, Wiedniu czy w Tokio. Polska będzie pierwszą lokalizacją konferencji w Europie Środkowo-Wschodniej, a o wyborze Warszawy na miasto konferencji zadecydowała pozycja oraz wyróżniający się profil Instytutu, dedykowany archiwizacji i udostępnianiu archiwów poświęconych kulturze. Silnym punktem NInA było też doświadczenie w organizacji wydarzeń artystycznych i kongresów.

 

Pełny program konferencji

NInA w FIAT/IFTA

NInA jest członkiem FIAT/IFTA od 2010 roku. Reprezentanci Instytutu uczestniczyli w konferencjach w Turynie, Dublinie, Londynie, Dubaju, Amsterdamie i Wiedniu. W Londynie dyrektor Michał Merczyński, prezentował autorski know-how NInA w zakresie współpracy z nadawcami publicznymi. W 2014 roku, po prezentacji Agnieszki Wolak o naszym flagowym projekcie TrzejKompozytorzy.pl w Dubaju (2013), zostaliśmy nominowani do nagrody The Most Innovative Use of Archive, najważniejszej nagrody branżowej. W 2015 roku, podczas konferencji w Wiedniu Michał Merczyński prezentował strategię rozwoju Instytutu, dysponującego otwartą dla publiczności siedzibą w prezentacji Where Culture Meets Archives. Institution for Online and Offline Audiences. Po jego wystąpieniu Prezes Federacji i członek Rady NInA Jan Muller oficjalnie zaprosił zgromadzonych na kolejną edycję 2016 konferencji do Polski.

Spot konferencji

 

spot konferencji

Zobacz również