Zostałeś zalogowany. Za X sek. strona zostanie przeładowana.

Logo NInA
Powrót

Re#MEDIA | Kreatywne wykorzystanie cyfrowych kolekcji

Prezentacja rezultatów warsztatów re-use w School of Form w Poznaniu i debata na temat wykorzystania zasobów kolekcji cyfrowych dla przemysłu kreatywnego. Spotkanie odbędzie się w języku angielskim.
Data
PT   17 / 02 / 2017
Godzina
18:00  –  20:30
Miejsce
Filmoteka Narodowa–Instytut Audiowizualny ul. Wałbrzyska 3/5
02-739 Warszawa
Sala Ziemia Obiecana | Pierwsze piętro

Wydarzenie będzie okazją do spotkania ekspertów projektowania, muzealnictwa, kuratorów oraz przedstawicieli przemysłu kreatywnego i pogłębionej rozmowy na temat wykorzystania cyfrowych kolekcji w działaniach artystycznych i praktykach kulturalnych. Zagadnienia debaty będą oscylowały wokół potrzeb i praktyk kreatywnego re-use, a także udostępniania coraz większej bazy danych przez instytucje kultury. Będziemy zastanawiać się nad specyfiką  świadomego wykorzystania i cytowania zdigitalizowanych dzieł sztuki, dokumentów historycznych, tekstów, w odniesieniu do określonych kontekstów, praw autorskich i praktyki wynikającej z ogólnej dostępności nowych mediów i narzędzi przetwarzania obrazu/dźwięku. Pokażemy także przykłady ciekawych praktyk artystycznych, projektowych i unikatowych rozwiązań w tym zakresie.

Program

Rozpoczniemy o 18 wystawą w formule show-case, prezentującą przykłady ponownego „życia” materiałów z kolekcji cyfrowych w projektach kulturalnych – w projektowaniu komunikacji, druków, mody czy wnętrz. Showcase będzie miał postać „oprowadzania” – wspólnego przejścia wraz z przewodnikami-projektantami po przestrzeni NInA, która posłuży jako sceneria dla sytuacji z wykorzystaniem obrazów, dźwięków, projekcji wideo, zaprojektowanych soundtracków, screeningów.

Drugą częścią wydarzenia będzie rozmowa ekspertów i publiczności dotycząca wykorzystania zasobów kolekcji cyfrowych przez twórców, projektantów, kuratorów, a także – w jakiejś mierze – przez każdego użytkownika przestrzeni internetu. W moderowanej przez Agatę Nowotny rozmowie wezmą udział m.in. Piotr Rypson (Muzeum Narodowe w Warszawie), Milena Popova z Fundacji Europeana, Zuzanna Stańska (DailyArt) oraz Krzysztof Łukomski (kurator wystaw i wydarzeń).

Podsumujemy również program spotkań oraz warsztatów dla międzynarodowej grupy studentów ze School of Form, którzy pracowali z kolekcją materiałów archiwalnych dostępnych na Europeana.eu na Wydziale Wzornictwa Uniwersytetu Humanistycznospołecznego SWPS.

Organizatorzy

Wydarzenie jest współorganizowane przez School of Form i NInA w ramach projektu Tu Europeana.

Wstęp

Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny i nie wymaga rejestracji. 

Sala ma ograniczoną liczbę miejsc (120), warto więc przyjść trochę wcześniej.

 

Zobacz również