Zostałeś zalogowany. Za X sek. strona zostanie przeładowana.

Logo NInA
mat. promocyjne, DI Factory
Powrót

Przypadek | Martin Scorsese Presents

Zobacz, jak po 35 latach od powstania (i po rekonstrukcji cyfrowej) prezentuje się jeden z najsłynniejszych filmów Krzysztofa Kieślowskiego. Przed projekcją zapraszamy na spotkanie z odtwórczynią jednej z głównych ról w filmie, Marzeną Trybałą.
Data
ŚR   07 / 09 / 2016
Godzina
18:00  –  20:00
Miejsce
Filmoteka Narodowa–Instytut Audiowizualny ul. Wałbrzyska 3/5
02-739 Warszawa
Sala Ziemia Obiecana | Pierwsze piętro

Pokaz odbywa się w ramach rocznego przeglądu arcydzieł polskiego kina Martin Scorsese Presents: Masterpieces of Polish Cinema w kinie NInA.

Przypadek, reż. Krzysztof Kieślowski, 1981, 112 minut

Film ukazuje kolejno trzy warianty losu studenta medycyny Witka Długosza (Bogusław Linda), osadzone w przełomowym okresie pierwszej „Solidarności”. Wybór drogi życiowej Witka jest za każdym razem determinowany przypadkiem: zależy od tego, czy bohater zdąży wsiąść do odjeżdżającego pociągu.

Film był kończony w warunkach konspiracyjnych po wprowadzeniu stanu wojennego i dopiero sześć lat później trafił do wąskiej dystrybucji w okrojonej wersji. Sceny usunięte wtedy przez cenzurę przywróciła niedawna rekonstrukcja cyfrowa filmu (tam gdzie zachował się tylko dźwięk, w miejsce obrazu wstawiono planszę z napisem objaśniającym).

Spotkanie

Pokaz poprzedzi rozmowa z Marzeną Trybałą, odtwórczynią jednej z głównych ról w filmie. Spotkanie poprowadzi Ryszard Jaźwiński, dziennikarz Programu Trzeciego Polskiego Radia.

Wstęp

Wstęp na pokaz jest bezpłatny i nie wymaga rejestracji. 

Sala ma ograniczoną liczbę miejsc (120), warto więc przyjść trochę wcześniej.

Zobacz również