Zostałeś zalogowany. Za X sek. strona zostanie przeładowana.

Logo NInA
Henryk Mikołaj Górecki, fot. Roman Koszowski/PAP
Powrót

Światowa premiera „Sanctus Adalbertus“ op. 71 Góreckiego

Ostatnie wielkie dzieło zmarłego przed pięcioma laty Henryka Mikołaja Góreckiego, czyli oratorium „Sanctus Adalbertus” op. 71, zabrzmi po raz pierwszy w Krakowie na koncercie jubileuszowym z okazji 70-lecia Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. NInA jest koproducentem wydarzenia.
Data
ŚR   04 / 11 / 2015
Godzina
20:00  –  22:00
Miejsce
Centrum Kongresowe ICE
ul. Marii Konopnickiej 17
Kraków

Oratorium Sanctus Adalbertus op. 71 na sopran, baryton, chór mieszany i wielką orkiestrę Henryka Mikołaja Góreckiego jest ostatnim dziełem, pozostawionym przez kompozytora i niewykonanym za jego życia. Utwór poświęcony postaci św. Wojciecha powstał jeszcze w 1997 roku z okazji obchodów 1000-lecia śmierci pierwszego patrona Polski, ale do tej pory nie ujrzało światła dziennego.

Początkowo utwór miał zostać wykonany podczas pielgrzymki papieża w 1997 roku, lecz do prawykonania wówczas nie doszło. Przez kolejne kilkanaście lat raz na jakiś czas rozbłyskała nadzieja na premierę utworu, ale dopiero teraz, w pięć lat po śmierci Henryka Mikołaja Góreckiego jego ostatni wielki utwór zostanie zaprezentowany po raz pierwszy.

Oratorium składa się z 4 części i trwa około 60 minut. Podczas koncertu usłyszymy również wykonaną po raz pierwszy uroczystą Fanfarę Pawła Mykietyna oraz Odwieczne pieśni op. 10 Mieczysława Karłowicza.

Koncert zostanie zarejestrowany przez NInA – będzie to nasza pierwsza produkcja w standardzie Dolby Atmos. Jak mówi dyrektor NInA Michał Merczyński:

,,
Rejestracją prawykonania utworu Henryka Mikołaja Góreckiego, realizowaną dla nas przez Akademię Filmu i Telewizji, zapoczątkujemy serię produkcji w technologii dźwięku wielokanałowego i w najlepszej obecnie rozdzielczości obrazu 4K. Tym samym, w naszej zmodernizowanej siedzibie będziemy mogli prezentować materiały audiowizualne w pełni wykorzystujące możliwości jakie ta przestrzeń daje jako jedyna niekomercyjna sala w Polsce.
,,

Koncert zostanie powtórzony 11 listopada w Katowicach w siedzibie NOSPR.

Program

Paweł Mykietyn: Fanfara (prawykonanie)

Mieczysław Karłowicz: Odwieczne pieśni op. 10

Henryk Mikołaj Górecki: Sanctus Adalbertus na sopran, baryton, chór i orkiestrę op. 71 (światowa premiera)

Wykonawcy

Jacek Kaspszyk – dyrygent

Wioletta Chodowicz – sopran

Artur Ruciński – baryton

Chór Polskiego Radia

Chór Filharmonii Krakowskiej

Teresa Majka-Pacanek (przygotowanie chórów)

Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia

Bilety

W wybranych punktach informacji miejskiej INFOKRAKÓW oraz na portalu EVENTIM.pl

Więcej informacji: pwm.com.pl

Zobacz również