Zostałeś zalogowany. Za X sek. strona zostanie przeładowana.

Logo NInA
„Powidoki”, reż. Andrzej Wajda, fot. Anna Włoch/Akson Studio
Powrót

Powidoki | Strzemiński i polska awangarda filmowa

Zobacz Powidoki Andrzeja Wajdy i weź udział w spotkaniu, które będzie poświęcone wpływowi, jaki bohater filmu, malarz Władysław Strzemiński, a także jego żona, rzeźbiarka Katarzyna Kobro, mieli na rozwój powojennego filmu awangardowego w Polsce. Naszymi gośćmi będą Józef Robakowski i Mariusz Wilczyński.
Data
SO   04 / 02 / 2017
Godzina
17:00
Miejsce
Filmoteka Narodowa–Instytut Audiowizualny ul. Wałbrzyska 3/5
02-739 Warszawa
Sala Ziemia Obiecana | Pierwsze piętro

W rozmowie i przeglądzie filmów eksperymentalnych weźmie udział Józef Robakowski, współzałożyciel legendarnej grupy Warsztat Formy Filmowej, działającej w latach 70. w łódzkiej Filmówce, a także Mariusz „Wilk” Wilczyński, twórca filmów animowanych i teledysków. Spotkanie będzie okazją do zapoznania się ze zdigitalizowanymi przez NInA filmami Stanisława Fijałkowskiego, malarza, który był uczniem i asystentem Strzemińskiego, a także z dorobkiem Warsztatu Formy Filmowej, którego członkowie świadomie odnosili się do twórczości Strzemińskiego i Kobro, kontestując potoczne postrzeganie filmu i zrywając z narracyjnością w kinie.

Kuratorką i prowadzącą wydarzenie będzie dr Marika Kuźmicz, historyczka sztuki kierująca Fundacją Arton i specjalizująca się w polskiej sztuce awangardowej lat 70.

Program

17:00 Powidoki, reż. Andrzej Wajda, 2016, 100 minut

Ostatni film Andrzeja Wajdy to intymny zapis ostatniego okresu życia pioniera awangardy w Polsce – wybitnego malarza Władysława Strzemińskiego (Bogusław Linda), który w czasach stalinowskich nie poddał się dyktatowi socrealizmu i zapłacił za to wysoką cenę. NInA jest koproducentem filmu.

19:00 Przegląd filmów awangardowych z komentarzem Józefa Robakowskiego i Mariusza Wilczyńskiego

W programie filmy Stanisława Fijałkowskiego: Koda (2’), Nauka o proporcjach (17’), Poniżenia i tajemnice (20’) i Msza gregoriańska (20’), a także Warsztatu Formy Filmowej: Kompozycje przestrzenne Katarzyny Kobro (10’, reż. J. Robakowski), Prosto–Krzywa (7’, reż. R. Waśko) i Konstruktywizm w Polsce (32’, reż. R. Waśko).

Wstęp

Ze względu na duże zainteresowanie wydarzeniem, do wstępu upoważniają bezpłatne wejściówki, które będziemy wydawać od godziny 16. Jedna osoba może odebrać maksymalnie 2 wejściówki. Osoby spóźnione nie będą wpuszczane na salę po rozpoczęciu pokazu. Liczba wejściówek jest ograniczona.

Wejściówki dotyczą całego wydarzenia. Osoby, które zdecydują się na udział jedynie w  spotkaniach po filmie, będziemy wpuszczać w miarę wolnych miejsc.

Zobacz również