Zostałeś zalogowany. Za X sek. strona zostanie przeładowana.

Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmian ustawień oznacza, że akceptują Państwo otrzymywanie tych plików. Wyłącz komunikat
Logo NInA
Édouard Riou, ilustracja powieści Juliusza Verne'a „Wyprawa do wnętrza Ziemi”, mat. Wikimedia Commons, PD
Powrót

Podróż do wnętrza Ziemi | Opera intermedialna

Zobacz skomponowaną przez Kawalerów Błotnych intermedialną operę z elementami performansu, nawiązującą do wybranych motywów słynnej powieści Juliusza Verne’a.
Data
SO   19 / 05 / 2018
Godzina
18:00
Miejsce
Filmoteka Narodowa–Instytut Audiowizualny ul. Wałbrzyska 3/5
02-739 Warszawa
Sala Ziemia Obiecana | Pierwsze piętro

Opera odwołuje się do opisanej przez Verne'a podróży przez prehistorię Ziemi. Twórcy traktują ją jako metaforę wyprawy w głąb ludzkiej pamięci, poprzez warstwy postrzegania rzeczywistości.

Swoista „neurofizjologia podróży”, dzięki komputerowemu instrumentarium Marka Chołoniewskiego, wyrazi się za sprawą dźwięku kształtowanego na żywo przez fale mózgowe. Na materiał wizualny złożą się nagrania wydarzeń życia publicznego, fotografie z dzieciństwa wykonawców, zdjęcia z Amiens (miejsca życia Verne’a) oraz wizualizacje – unikalne działania plastyczne prowadzone na żywo.

Opera powstała dzięki programowi IMiT  „Zamówienia kompozytorskie”. Występ odbywa się w ramach 32. Warszawskich Spotkań Muzycznych oraz Nocy Muzeów.

O zespole

Zespół Kawalerowie Błotni powstał w 2001 roku z inicjatywy kompozytora Jerzego Kornowicza. Muzykę grupy charakteryzuje bogactwo środków formalnych, a jej projekty realizowane są często w nietypowych, plenerowych lokalizacjach. Kawalerowie łączą tradycję free-jazzową z działaniami intuicyjnymi i komponowaniem, a w ich składzie występują zarówno kompozytorzy, jak i jazzmani oraz specjaliści od muzyki dawnej.

Kawalerowie Błotni wystąpią w składzie:
Marek Chołoniewski – komputery
Jerzy Kornowicz – pianino
Ryszard Latecki – trąbka i małe instrumenty
Mieczysław Litwiński – altówka, instrumenty etniczne i głos
Krzysztof Knittel – media elektroniczne
Tadeusz Sudnik – media elektroniczne
Tadeusz Wielecki – kontrabas
Krzysztof Owczarek – analogowe animacje wizualne
Adam Kruk – projekcja obrazu
Andrzej Kijanowski – projekcja dźwięku

Wstęp

Do wstępu upoważniają bezpłatne wejściówki, które będziemy wydawać od godziny 17:30. Jedna osoba może odebrać maksymalnie 2 wejściówki. Osoby spóźnione mogą nie zostać wpuszczone na salę po rozpoczęciu wystepu. Liczba wejściówek jest ograniczona.

Zobacz również