Zostałeś zalogowany. Za X sek. strona zostanie przeładowana.

Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmian ustawień oznacza, że akceptują Państwo otrzymywanie tych plików. Wyłącz komunikat
Logo NInA
Paweł Łoziński, fot. Rafał Maslow
Powrót

Paweł Łoziński | Wtedy–teraz

Zobacz dokumentalne arcydzieło – „Taką historię”, opowieść o starzejących się mieszkańcach kamienicy na warszawskim Powiślu, a także „Siostry” stanowiące swoisty przypis do tego filmu. Po projekcji – rozmowa z reżyserem oraz współczesny film nawiązujący do tematu spotkania: „Komunia” Anny Zameckiej.
Data
SO   08 / 04 / 2017
Godzina
18:00
Miejsce
Filmoteka Narodowa–Instytut Audiowizualny ul. Wałbrzyska 3/5
02-739 Warszawa
Sala Ziemia Obiecana | Pierwsze piętro

Wydarzenie odbywa się w ramach cyklu Wtedy–teraz | Polska Szkoła Dokumentu.

18.00 Wtedy | Filmy Pawła Łozińskiego

Siostry, reż. Paweł Łoziński, 1999, 11 minut

Film zrobiony za jednym zamachem, w czasie jednego popołudnia. Podwórko, ławka pod drzewem, na ławce dwie starsze panie – siostry.

Taka historia, reż. Paweł Łoziński, 1999, 58 minut

Sceną dramatu jest podwórze kamienicy na warszawskim Powiślu. Bohaterowie dokumentu: Wiesio, Ania, pan Zdzisław – emerytowany fryzjer z parteru – to sąsiedzi i dobrzy znajomi reżysera. Łoziński nakręcił ten film w pojedynkę, ujawniając w nim swoją obecność.

19.00 Spotkanie z Pawłem Łozińskim

Po pokazie zapraszamy na spotkanie z Pawłem Łozińskim, które poprowadzi Michał Oleszczyk – kurator cyklu, krytyk filmowy i pedagog, do niedawna dyrektor artystyczny Festiwalu Filmowego w Gdyni.

Rozmowa będzie poświęcona tematowi „Człowiek i sens”. Paweł Łoziński zgłębia go od niemal ćwierćwiecza, eksplorując sposób w jaki upływ dni kształtuje nasze życie, ale także w jaki sposób przeszłość wpływa na teraźniejszość. Jego bohaterowie egzystują w „teraz”, ale ich (często bolesne) „wtedy” nigdy nie daje o sobie zapomnieć. 

20.15 Teraz | Komunia

Wieczór uzupełni projekcja dokumentu Komunia (2016) Anny Zameckiej, w której cierpliwa obserwacja rodziny przygotowującej się do pierwszej komunii syna prowadzona jest z równym ciepłem, empatią i otwartością na bohatera, jak ma to miejsce w kinie Pawła Łozińskiego.

Wstęp

Do wstępu upoważniają bezpłatne wejściówki, które będziemy wydawać od godziny 17. Jedna osoba może odebrać maksymalnie 2 wejściówki. Osoby spóźnione mogą nie zostać wpuszczone na salę po rozpoczęciu pokazu. Liczba wejściówek jest ograniczona.

Wejściówki dotyczą całego wydarzenia. Osoby, które zdecydują się na udział jedynie w spotkaniu lub pokazie filmu Komunia, będziemy wpuszczać w miarę wolnych miejsc.

Zobacz również