Zostałeś zalogowany. Za X sek. strona zostanie przeładowana.

Logo NInA
fot. Grzegorz Ziemiański dla KBF i NInA
Powrót

„Pasja według św. Łukasza” wg Jarzyny | 1050-lecie Chrztu

W Wielki Czwartek zapraszamy na pokaz zarejestrowanej przez NInA Pasji według św. Łukasza Krzysztofa Pendereckiego w reżyserii Grzegorza Jarzyny. Rejestracja nie jest tylko dokumentacją tego wyjątkowego wydarzenia – jest nowym, autonomicznym dziełem audiowizualnym.
Data
CZ   24 / 03 / 2016
Godzina
18:00  –  19:30
Miejsce
Filmoteka Narodowa–Instytut Audiowizualny ul. Wałbrzyska 3/5
02-739 Warszawa
Sala Ziemia Obiecana | Pierwsze piętro

Projekcja odbywa się w ramach obchodów 1050-lecia Chrztu Polski w NInA.

Pasja według św. Łukasza to jeden z najsłynniejszych utworów Krzysztofa Pendereckiego, skomponowany w latach 60. XX wieku na zamówienie niemieckiego radia Westdeutscher Rundfunk z okazji 700-lecia katedry w Münster. Dwa spektakle w podkrakowskich Alvernia Studios, prezentujące utwór w ascetycznej inscenizacji Jarzyny, odbyły się 31 marca i 1 kwietnia 2012 roku.

Rejestracja Pasji według św. Łukasza to nie tylko dokumentacja tego szczególnego wydarzenia, lecz także nowe, autonomiczne dzieło audiowizualne pozwalające w pełni dostrzec zamysł reżyserski Grzegorza Jarzyny oraz przestrzeń, w której odbył się koncert. Kopuła Alvernia Studios skupiła chóry i widzów – ale także sprzęt i ekipy realizujące nagranie – wokół umiejscowionej centralnie sceny, tworząc przestrzeń, która była jednocześnie ascetyczną salą koncertową, studio nagraniowym i planem filmowym. Tak zorganizowana przestrzeń pozwoliła zniwelować dystans pomiędzy widownią i twórcami spektaklu, jak również wywołać wrażenie, że wszyscy widzowie są jednocześnie uczestnikami „pasji”. Rejestracja umożliwia oglądanie spektaklu z kilku różnych perspektyw, co ze względu na aranżację studia nie było możliwe podczas trwania widowiska. Daje to poczucie bycia w centrum historii, doświadczenia muzyki zarejestrowanej z dużą dbałością o jakość dźwięku oraz w inscenizacji podkreślającej współczesny wymiar tego dzieła.

Intymna i ascetyczna reżyseria Grzegorza Jarzyny podąża za dźwiękami muzyki, subtelnie wskazując, w którym momencie tego pasyjnego misterium się znajdujemy. Podczas spektaklu sam kompozytor poprowadził orkiestrę AUKSO, solistów Iwonę Hossę (sopran), Thomasa E. Bauera (baryton), Piotra Nowackiego (bas) oraz Zespół Śpiewaków Miasta Katowice „Camerata Silesia” wraz z Chłopięcym chórem Pueri Cantores Sancti Nicolai. Pojawił się także w wizualizacjach wyświetlanych na sklepieniu studia. Widzowie oglądali Krzysztofa Pendereckiego kreślącego na białej kartce papieru symboliczny wykres emocji towarzyszących mu podczas słuchania własnego utworu, a także obraz jego fal mózgowych zarejestrowanych za pomocą encefalografu, co jest nawiązaniem do Polymorphii, innego utworu kompozytora. Artystycznie spotkanie obu twórców było również impulsem dla Krzysztofa Pendereckiego do wprowadzenia w utworze minimalnych zmian i dookreślenia pewnych, pozostających dotychczas w gestii dyrygenta, fragmentów partytury.

Projekt powstał z inicjatywy Narodowego Instytutu Audiowizualnego w ramach podsumowania Krajowego Programu Kulturalnego Polskiej Prezydencji 2011 i towarzyszył festiwalowi Misteria Paschalia.

Wstęp

Wstęp na pokaz jest bezpłatny i nie wymaga rejestracji. 

Sala ma ograniczoną liczbę miejsc (120), warto więc przyjść trochę wcześniej.

Zwiastun

 

Zwiastun „Pasji według św. Łukasza”

Zobacz również