Zostałeś zalogowany. Za X sek. strona zostanie przeładowana.

Logo NInA
Krzysztof Penderecki, fot. Marcin Oliva Soto
Powrót

Pasja według św. Łukasza | 1050-lecie Chrztu

Miesiąc po tym, jak w Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Krzysztofa Pendereckiego zabrzmiało jedno z jego ikonicznych dzieł – „Pasja według św. Łukasza”, zapraszamy do kina NInA na pokaz rejestracji tego koncertu w standardzie Dolby Atmos. Przed projekcją – spotkanie z kompozytorem.
Data
ŚR   27 / 04 / 2016
Godzina
18:00  –  20:00
Miejsce
Filmoteka Narodowa–Instytut Audiowizualny ul. Wałbrzyska 3/5
02-739 Warszawa
Sala Ziemia Obiecana | Pierwsze piętro

Projekcja odbywa się w ramach obchodów 1050-lecia Chrztu Polski w NInA.

Najbardziej znany utwór Krzysztofa Pendereckiego obok Trenu – Ofiarom Hiroszimy obchodzi w tym roku 50. rocznicę swego prawykonania. W utworze podejmującym temat męczeńskiej śmierci Jezusa Chrystusa Krzysztof Penderecki połączył Bachowskie tradycje z awangardowymi środkami muzycznymi. Dwuczęściowa pasja wzbogaca barokowy wzorzec nie tylko o zdobycze XX-wiecznej awangardy. Muzykolog Konrad Jeliński zwraca uwagę na to, że w Pasji według św. Łukasza słychać także muzyczne odniesienia do niderlandzkiej polifonii, weneckiej polichóralności, a także do jazzu.

W siedzibie NInA zaprezentowana zostanie rejestracja nadzwyczajnego wykonania, do którego doszło ostatniego dnia tegorocznego Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena. Partie solowe wykonali sopranistka Johanna Rusanen, baryton David Pershall oraz bas Nikolay Didenko. Partie chóralne: Chór Filharmonii Narodowej, Chór Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie oraz Warszawski Chór Chłopięcy. Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Narodowej poprowadził sam Krzysztof Penderecki.

Będzie to druga, po oratorium Sanctus Adalbertus, produkcja zarejestrowana na zlecenie NInA w standardzie dźwięku wielokanałowego Dolby Atmos.

Spotkanie

Przed projekcją zapraszamy na spotkanie z Krzysztofem Pendereckim oraz dyrektorem NInA Michałem Merczyńskim, które poprowadzi Anna S. Dębowska.

Wstęp

Wstęp na pokaz jest bezpłatny i nie wymaga rejestracji. 

Sala ma ograniczoną liczbę miejsc (120), warto więc przyjść trochę wcześniej.

Zobacz również