Zostałeś zalogowany. Za X sek. strona zostanie przeładowana.

Logo NInA
„Pan Tadeusz”, reż. Ryszard Ordyński, źródło: Fototeka FINA
Powrót

Pan Tadeusz | #kinoodnowa

Pokaz zrekonstruowanego cyfrowo, przedwojennego filmu Ryszarda Ordyńskiego oraz na spotkanie z Moniką Supruniuk, która opowie o wyzwaniach związanych z konserwacją i rekonstrukcją taśmy filmowej.
Data
WT   12 / 12 / 2017
Godzina
19:00  –  21:30
Miejsce
Filmoteka Narodowa–Instytut Audiowizualny ul. Wałbrzyska 3/5
02-739 Warszawa
Sala Ziemia Obiecana | Pierwsze piętro

Pokaz odbywa się w ramach cyklu #kinoodnowa.

Program

Pan Tadeusz, reż. Ryszard Ordyński, 1928, 124 minuty

Uroczysta premiera filmu odbyła się 9 listopada 1928 roku w Warszawie w 10. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Film cieszył się ogromnym powodzeniem, otrzymał pozytywne recenzje ze strony takich osobistości, jak Zofia Nałkowska, Jan Lechoń czy Antoni Słonimski. Wystąpiła w nim czołówka ówczesnych gwiazd kina: Leon Łuszczewski, Zofia Zajączkowska, Helena Sulima, Stefan Jaracz, Jan Szymański, Mariusz Maszyński, Józef Śliwicki i Wiesław Gawlikowski.

Spotkanie

Po filmie zapraszamy na rozmowę z konserwatorką – Moniką Supruniuk, która opowie między innymi o wpływie zabiegów konserwatorskich na finalny efekt rekonstrukcji filmu oraz o ograniczeniach związanych z usuwaniem uszkodzeń taśmy. Spotkanie poprowadzi krytyczka i dziennikarka filmowa Ola Salwa.

Wstęp

Do wstępu upoważniają bezpłatne wejściówki, które będziemy wydawać od godziny 18:30. Jedna osoba może odebrać maksymalnie 2 wejściówki. Osoby spóźnione mogą nie zostać wpuszczone na salę po rozpoczęciu pokazu. Liczba wejściówek jest ograniczona.

Wejściówki dotyczą całego wydarzenia. Osoby, które zdecydują się na udział jedynie w spotkaniu, będziemy wpuszczać w miarę wolnych miejsc.

Zwiastun

zwiastun filmu „Pan Tadeusz”, reż. Ryszard Ordyński

Zobacz również