Zostałeś zalogowany. Za X sek. strona zostanie przeładowana.

Logo NInA
mat. Uniwersytet SWPS
Powrót

Otwarcie wersja beta | Wykład inauguracyjny Mirosława Filiciaka

Nazwa i program festiwalu NInA Wersja Beta zostały zainspirowane przez książkę Mirosława Filiciaka Media, wersja beta. Dlatego zaprosiliśmy jej autora do wygłoszenia wykładu inauguracyjnego, który zarysuje merytoryczne ramy festiwalu.
Data
PT   25 / 09 / 2015
Godzina
11:30  –  11:50
Miejsce
Filmoteka Narodowa–Instytut Audiowizualny ul. Wałbrzyska 3/5
02-739 Warszawa
Sala Ziemia Obiecana | Pierwsze piętro

Prof. Mirosław Filiciak pisze we wprowadzeniu do wykładu:

,,
Kultura, która jest dziś przecież także plikiem, coraz częściej sięga po metafory ze świata oprogramowania. Ale „wersja beta” to nie tylko aspekt technologiczny, to także wyzwanie etyczne: skoro media są przez nas nieustannie wytwarzane i odtwarzane, można też wpływać na ich kształt. I choć optymistyczna narracja o mediach cyfrowych zakłada, że mają one charakter przede wszystkim oddolny, ostatnie lata pokazały, że w Polsce także w tym obszarze ważnym aktorem pozostają instytucje publiczne.
,,

Mirosław Filiciak

Medioznawca, profesor Uniwersytetu SWPS, gdzie kieruje Instytutem Kulturoznawstwa. Zajmuje się relacjami mediów cyfrowych i praktyk społecznych. Autor książki Media, wersja beta, redaktor kwartalnika „Kultura popularna”, regularnie pisuje też do magazynu o grach „Pixel”. Niedawno ukazała się książka Dwa zero. Alfabet kultury i inne teksty, w której znalazły się pisane przez niego wspólnie z Alkiem Tarkowskim felietony z „Dwutygodnika”.

Wstęp

Wstęp na wykład jest bezpłatny i nie wymaga rejestracji. 

Sala ma ograniczoną liczbę miejsc (120), warto więc przyjść trochę wcześniej.

Zobacz również