Zostałeś zalogowany. Za X sek. strona zostanie przeładowana.

Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmian ustawień oznacza, że akceptują Państwo otrzymywanie tych plików. Wyłącz komunikat
Logo NInA
fototeka FINA
Powrót

Ostatni etap | Przeszłość jest dziś

W piątek 27 października o 18:00 filmem „Ostatni etap” Wandy Jakubowskiej zainaugurujemy cykl poświęcony polskiemu kinu historycznemu.
Data
PT   27 / 10 / 2017
Godzina
18:00  –  21:00
Miejsce
Filmoteka Narodowa–Instytut Audiowizualny ul. Wałbrzyska 3/5
02-739 Warszawa
Sala Ziemia Obiecana | Pierwsze piętro

Pokaz odbywa się w ramach cyklu: Przeszłość jest dziś

Program

Ostatni etap, reż. Wanda Jakubowska, 1947, 104 minuty

Film Jakubowskiej, zdaniem filmoznawcy Tadeusza Lubelskiego, nie tylko zmienił tuż po II wojnie światowej krajobraz polskiego kina, ale też po raz pierwszy zapewnił mu międzynarodowy prestiż. Został oparty na wspomnieniach byłych więźniów Auschwitz-Birkenau i nakręcony na terenie obozu. Jego scenariusz już w 1945 roku napisały byłe więźniarki, Wanda Jakubowska i Gerda Schneider. Wszystko to sprawia, że Ostatni etap posiada charakter quasi dokumentalny, co daje mu wyjątkowe miejsce nie tylko w polskiej kinematografii, ale i badaniach stricte historycznych. 

Po seansie odbędzie się spotkanie z dr. Piotrem Pazińskim. Poprowadzi je koordynatorka cyklu, Anna Rembowska.

Z przyczyn losowych w rozmowie nie weźmie udziału z dr hab. Monika Talarczyk-Gubała, autorka książki „Wanda Jakubowska. Od nowa”.

Wstęp

Do wstępu upoważniają bezpłatne wejściówki, które będziemy wydawać od godziny 17. Jedna osoba może odebrać maksymalnie 2 wejściówki. Osoby spóźnione mogą nie zostać wpuszczone na salę po rozpoczęciu pokazu. Liczba wejściówek jest ograniczona.

Wejściówki dotyczą całego wydarzenia. Osoby, które zdecydują się na udział jedynie w spotkaniu, będziemy wpuszczać w miarę wolnych miejsc.

 

Zobacz również