Zostałeś zalogowany. Za X sek. strona zostanie przeładowana.

Logo NInA
mat. promocyjne, DI Factory
Powrót

Ostatni dzień lata | Martin Scorsese Presents

Debiut reżyserski Tadeusza Konwickiego to skromne, ale niezwykłe dzieło o przełomowym znaczeniu nie tylko dla kina polskiego, ale i światowego. To jeden z pierwszych w świecie filmów autorskich i nowofalowych. Jego premiera wyprzedziła osiągnięcia, jakie na tym polu odnotowali Antonioni czy Godard.
Data
ŚR   28 / 09 / 2016
Godzina
18:00  –  20:00
Miejsce
Filmoteka Narodowa–Instytut Audiowizualny ul. Wałbrzyska 3/5
02-739 Warszawa
Sala Ziemia Obiecana | Pierwsze piętro

Pokaz odbywa się w ramach rocznego przeglądu arcydzieł polskiego kina Martin Scorsese Presents: Masterpieces of Polish Cinema w kinie NInA.

Ostatni dzień lata, reż. Tadeusz Konwicki, 1957, 59 minut

On – młody mężczyzna o chłopięcym wyglądzie. Ona – dojrzała, atrakcyjna kobieta. Tych dwoje to jedyni ludzie na opustoszałej nadmorskiej plaży. Poetycki, skrajnie kameralny film Konwickiego ukazywał nie tylko wpływ wojny na psychikę bohaterów, ale także pokłosie stalinizmu: nieufność między ludźmi. Ostatni dzień lata – nakręcony za małe pieniądze, ale uświetniony pięknymi zdjęciami Laskowskiego oraz subtelną grą Ireny Laskowskiej i Jana Machulskiego, aktorów wówczas początkujących – dowodzi, że nie technika, budżet czy gwiazdy przesądzają o randze filmu.

Spotkanie

Pokaz poprzedzi krótka prelekcja Ryszarda Jaźwińskiego, dziennikarza Programu Trzeciego Polskiego Radia, który wprowadzi w świat, poetykę i kontekst filmu.

Wstęp

Wstęp na pokaz jest bezpłatny i nie wymaga rejestracji. 

Sala ma ograniczoną liczbę miejsc (120), warto więc przyjść trochę wcześniej.

Zobacz również