Zostałeś zalogowany. Za X sek. strona zostanie przeładowana.

Logo NInA
mat. promocyjne, DI Factory
Powrót

Nóż w wodzie | Martin Scorsese Presents

Rewelacyjny debiut Polańskiego. Jedno z topowych dzieł polskiej Nowej Fali, zaciekle tępione przez Gomułkę za rzekome propagowanie burżuazyjnego stylu życia. Przed projekcją zapraszamy na spotkanie z Zygmuntem Malanowiczem, który wcielił się w filmie w rolę młodego autostopowicza.
Data
ŚR   28 / 12 / 2016
Godzina
18:00
Miejsce
Filmoteka Narodowa–Instytut Audiowizualny ul. Wałbrzyska 3/5
02-739 Warszawa
Sala Ziemia Obiecana | Pierwsze piętro

Pokaz odbywa się w ramach rocznego przeglądu arcydzieł polskiego kina Martin Scorsese Presents: Masterpieces of Polish Cinema w kinie NInA.

Nóż w wodzie, reż. Roman Polański, 1961, 101 minut

Znany dziennikarz sportowy Andrzej i jego atrakcyjna żona Krystyna wypływają swoim jachtem w rejs po jeziorze. W ostatniej chwili Andrzej zabiera na pokład przygodnego młodego autostopowicza. Stara się mu zaimponować twardym charakterem, a Krystynę traktuje obcesowo. Pasażer nie pozostaje Andrzejowi dłużny – niepostrzeżenie wbija klin między nim i Krystyną. Kapryśna pogoda podgrzewa coraz bardziej napiętą atmosferę. Nóż w wodzie ma w sobie istotny rys późniejszych filmów Polańskiego: Matni, Rzezi czy Wenus w futrze – ostrą rozgrywkę psychologiczną w kameralnym gronie i na ograniczonej przestrzeni. 

Spotkanie

Pokaz poprzedzi rozmowa z Zygmuntem Malanowiczem, który w filmie wcielił się w rolę młodego autostopowicza. Spotkanie poprowadzi Ryszard Jaźwiński, dziennikarz Programu Trzeciego Polskiego Radia.

Wstęp

Wstęp na pokaz jest bezpłatny i nie wymaga rejestracji. 

Sala ma ograniczoną liczbę miejsc (120), warto więc przyjść trochę wcześniej.

Zobacz również