Zostałeś zalogowany. Za X sek. strona zostanie przeładowana.

Logo NInA
Powrót

Wystawa | Nowy Tajny Detektyw

Przez większość swojego istnienia „Tajny Detektyw” był ilustrowany wspaniałymi, awangardowymi fotomontażami, Janusza Marii Brzeskiego. Zapraszamy na multimedialną wystawę, na którą – poza kompozycjami Brzeskiego – składają się przedwojenne fotografie policyjne.
Data
od: SO   21 / 11 / 2015
do: N   22 / 11 / 2015
Godzina
15:00
18:00
Miejsce
Filmoteka Narodowa–Instytut Audiowizualny ul. Wałbrzyska 3/5
02-739 Warszawa
Café Gorączka | Parter

Wernisaż odbywa się w ramach Dnia z Nowym Tajnym Detektywem. Zapraszamy również na warsztat, wykład, promocję książki i koncert.

Tygodnik „Tajny Detektyw” pozbawiony był tego, co dziś nam się najbardziej kojarzy z tabloidami – krzykliwej szaty graficznej. Kolor, i to bardzo oszczędny, wprowadził na okładkę (wraz z nową winietą) dopiero jesienią 1933 roku. Numer na Boże Narodzenie 1934 roku był nieco grubszy i zawierał kolorowe ilustracje również na stronach wewnętrznych – okazało się jednak, że był to jeden z ostatnich numerów w historii pisma, dodatek do IKaCu zlikwidowano. Przez większość swojego istnienia „Tajny” oferował za to inne graficzne atrakcje: wspaniałe, awangardowe fotomontaże, wykonywane przez Janusza Marię Brzeskiego (1907-1957), wybitnego modernistycznego grafika i filmowca.

Twórcy wystawy

Za realizację wystawy, a także oprawę graficzną i multimedialną projektu odpowiadają:

Dominique Roynette

Była dyrektor artystyczna Liberation, Le Monde, Gazety Wyborczej oraz szwajcarskiego wydawnictwa Edipresse. Wraz z Tomaszem Kizny współautorka książek „Gułag” oraz „Wielki Terror”.

Igor Kubik

Absolwent warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych (wydział grafiki), współpracownik m.in. Muzeum Literatury w Warszawie, laureat wielu konkursów plastycznych.

Piotr Wójcik

Fotograf, dokumentalista, laureat wielu nagród w dziedzinie fotografii prasowej, nominowany do nagrody im. Dariusza Fikusa, autor książek „Cyganie z obu stron Karpat” i „Polskie Wolności”. Redaktor albumów, autor wielu publikacji i projektów kulturalnych oraz dokumentalnych. Wykładowca fotografii w Łódzkiej Szkole Filmowej.

Monika Proba

Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego oraz Sorbony (kierunek kulturoznawstwo). Reżyserka filmów dokumentalnych „Sen na Jawie" i „Park".

Zobacz również