Zostałeś zalogowany. Za X sek. strona zostanie przeładowana.

Logo NInA
Powrót

Siła tworzenia | Noc Idei z Instytutem Francuskim

Zapraszamy na pierwszą polską edycję Nocy Idei, flagowego wydarzenia Instytutu Francuskiego, które łączy nowoczesne formaty debaty z wydarzeniami artystycznymi.
Data
CZ   26 / 01 / 2017
Godzina
18:00  –  22:30
Miejsce
Filmoteka Narodowa–Instytut Audiowizualny Wałbrzyska 3/5
02-739 Warszawa

Po sukcesie pierwszych edycji w Paryżu, Noc Idei rozlewa się na mapę całego świata, nie omijając Polski. Motywem przewodnim warszawskiej odsłony będzie wolność i siła tworzenia, a także związki pomiędzy sztuką i władzą. Wieczór rozpocznie projekcja Powidoków – ostatniego filmu Andrzeja Wajdy, będącego portretem artysty, który z wielkim poświęceniem bronił nowatorskiej sztuki przed reżimem stalinowskim. Projekcja będzie punktem wyjścia do polsko-francuskiej debaty. W ramach wieczoru połączymy się też z centralą Nocy Idei.

Równolegle odbywać się będzie druga ścieżka wydarzenia, poświęcona nowym mediom. Organizujemy ją wspólnie z inicjatywami StoryCode Warsaw i MakeSense, które promują innowacyjne i angażujące strategie wykorzystywania nowych technologii do opowiadania historii.

Program | Ścieżka 1

Sala Ziemia Obiecana

18:00 Powidoki, reż. Andrzej Wajda, 2016, 100 minut

Ostatni film Andrzeja Wajdy to intymny zapis ostatniego okresu życia pioniera awangardy w Polsce – wybitnego malarza Władysława Strzemińskiego (Bogusław Linda), który w czasach stalinowskich nie poddał się dyktatowi socrealizmu i zapłacił za to wysoką cenę. NInA jest koproducentem filmu. Pokaz z napisami francuskimi.

Uwaga! Limit miejsc na pokaz filmu został wyczerpany.

20:00 Debata polsko-francuska

Spotkanie z udziałem filozofa Pascala Brucknera, reżysera filmowego Rafaela Lewandowskiego (m.in. Kret z Borysem Szycem i Marianem Dziędzielem) oraz Andrzeja Seweryna. Moderatorem debaty będzie Nicolas Maslowski, dyrektor Ośrodka Kultury Francuskiej i Studiów Frankofońskich. Wstęp do debaty wygłosi ambasador Francji w Polsce Pierre Lévy. W ramach wieczoru połączymy się też z centralą Nocy Idei i porozmawiamy o wnioskach z konferencji Europa i Kultura, w której udział weźmie między innymi polski reżyser Krystian Lupa.

Debata odbędzie się w języku francuskim, z tłumaczeniem na język polski.

Rejestracja zakończona.

Program | Ścieżka 2

Sala Minimax

18:00 Big Data Visualisation. Generation What?| StoryCode Warsaw

Pierwszą część wieczoru poświecimy projektowi Generation What? – niewątpliwie jednej z najważniejszych inicjatyw transmedialnych ostatnich lat. Jest to multimedialny portret pokolenia ludzi w wieku 18–34 lat, stworzony na podstawie 85 milionów odpowiedzi, udzielonych w ciągu 9 miesięcy przez ponad 1 milion uczestników z 13 krajów Europy. O tym ambitnym projekcie, jego dotychczasowym sukcesie i perspektywie rozwoju opowie Olivier Hoffschir ze studia interaktywnego Upian. Rozmowa odbędzie się w języku angielskim.

Rejestracja na spotkanie StoryCode

20:15 Waynak | MakeSense Stories

Waynak to serial internetowy produkowany przez międzynarodową organizację MakeSense. Jest świetnym przykładem jakościowego, zaangażowanego społecznie projektu. Zaprezentujemy sześć odcinków, nakręconych w Libanie, Grecji, Wielkiej Brytanii, Turcji, Niemczech i Francji – krajach, które wprowadzają rozwiązania związane z kryzysem uchodźczym i proponują konkretne formy zaangażowania. Projekt Waynak jest nie tylko webdokumentem, lecz także światowym ruchem na rzecz rozwiązania kryzysu uchodźców. Projekcję poprzedzi wstęp Vincenta Hejduka, producenta filmu i założyciela MakeSense. Dołączy do nas także Katarzyna Kamińska, liderka MakeSense w Warszawie.

Rozmowa w języku angielskim. Film z napisami w języku angielskim. Wstęp wolny.

Organizatorzy

Organizatorem polskiej edycji Nocy Idei jest Instytut Francuski w Polsce we współpracy z Narodowym Instytutem Audiowizualnym, Ośrodkiem Kultury Francuskiej i Studiów Frankofońskich i inicjatywami Storycode Warsaw i MakeSense.

Wstęp

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

Limit miejsc na pokaz Powidoków został wyczerpany. Osoby, które otrzymały potwierdzenie rejestracji powinny odebrać wejściówki od 90 do 30 minut przed rozpoczęciem wydarzenia. Po tym terminie nieodebrane wejściówki będziemy przekazywać osobom bez rezerwacji.

Na debatę i spotkanie Storycode obowiązuje rejestracja poprzez osobne formularze (powyżej).

Na spotkanie MakeSense – wstęp wolny.

Zobacz również