Zostałeś zalogowany. Za X sek. strona zostanie przeładowana.

Logo NInA
fot. Wiesław Zdort/SF Kadr/Filmoteka Narodowa
Powrót

Niewinni czarodzieje | Cegła i inne nagrody | Wajdart

„Jeden z najbardziej obojętnych politycznie filmów” Wajdy, portret pokolenia lat 50. Przed projekcją spotkanie z reżyserem oraz dokument „Cegła i inne nagrody”.
Data
CZ   03 / 03 / 2016
Godzina
18:00  –  21:00
Miejsce
Filmoteka Narodowa–Instytut Audiowizualny ul. Wałbrzyska 3/5
02-739 Warszawa
Sala Ziemia Obiecana | Pierwsze piętro

Pokaz odbywa się w ramach przeglądu filmów Andrzeja Wajdy Wajdart. 3 marca zapraszamy na:

Cegła i inne nagrody filmowe, reż. Marek Brodzki, 2012, 54 minuty

W filmie Marka Brodzkiego towarzyszymy Andrzejowi Wajdzie podczas spaceru pomiędzy kolejnymi jego nagrodami filmowymi i przysłuchujemy się opowieściom o okolicznościach ich przyznania. Nie ma tu niestety pierwszej ważnej nagrody, Srebrnej Palmy z Cannes, którą Wajda otrzymał w 1957 roku za film Kanał  (zaginęła), jest za to m.in.  Złota Palma za Człowieka z marmuru (1981) oraz – oczywiście – otrzymany w 2000 roku Oscar. Za swój najważniejszy film reżyser bez wahania uznaje Popiół i diament  i nie bez żalu mówi o tym, że nie miał on szans walczyć o najważniejsze nagrody filmowe z związku z celowymi zaniechaniami władz PRL. Przytacza jednak wspaniałą opowieść o interwencji samego Artura Rubinsteina, który trafił na kameralny pokaz filmu podczas festiwalu w Wenecji i nagłośnił go na tyle, że zdobył nagrodę krytyki filmowej FIPRESCI. Najważniejsze w dokumencie Brodzkiego okazują się właśnie anegdoty związane z realizacją i recepcją filmów Wajdy – jak choćby te z Raulem Castro, Gerardem Depardieu czy tytułową cegłą w rolach głównych. Wypowiedzi reżysera ilustrowane są licznymi materiałami archiwalnymi oraz fragmentami przywoływanych filmów.

Spotkanie z Andrzejem Wajdą, Markiem Brodzkim i Tadeuszem Lubelskim. Prowadzenie: Ryszard Jaźwiński.

Niewinni czarodzieje, reż. Andrzej Wajda, 87 minut

Niewinni czarodzieje to historia miłosna i jednocześnie portret polskiej młodzieży lat pięćdziesiątych. Dwoje głównych bohaterów spotyka się w barze. Oboje nie przejmują się szczególnie swoja przyszłością, a ich życie wydaje się składać wyłącznie z nocnych wyjść, grania jazzu i romansów bez zobowiązań. Noc zaczyna się dość zwyczajnie i z początku zdaje się biec zgodnie ze zwykłym scenariuszem „od pogawędki do łóżka”. Ale gdy zbliża się świt, coś co miało być mało znaczącym epizodem, zaczyna zyskiwać zupełnie nowe wymiar.

Wstęp

Wstęp na pokazy jest bezpłatny i nie wymaga rejestracji. 

Sala ma ograniczoną liczbę miejsc (120), warto więc przyjść trochę wcześniej.

Zobacz również