Zostałeś zalogowany. Za X sek. strona zostanie przeładowana.

Logo NInA
Ryszard Krynicki, fot. Agnieszka Traczewska
Powrót

Nadal wracam | Premiera filmu o Ryszardzie Krynickim

Zobacz koprodukowany przez NInA film dokumentalny, poświęcony jednemu z najwybitniejszych polskich poetów współczesnych. Premiera odbędzie się w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, a projekcję poprzedzi spotkanie z Ryszardem Krynickim oraz reżyserem filmu Adamem Sikorą.
Data
N   11 / 09 / 2016
Godzina
18:00
Miejsce
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
Mordechaja Anielewicza 6
00-157 Warszawa

Nadal wracam. Portret Ryszarda Krynickiego, reż. Adam Sikora, 201, 52 minuty

Twórcy filmu – reżyser Adam Sikora i autor scenariusza Andrzej Franaszek – przypominają życiorys Krynickiego: związek z pokoleniem Nowej Fali, przyjaźń ze Stanisławem Barańczakiem, działalność opozycyjną, represje w PRL-u, twórczość w wolnej Polsce, rolę współzałożyciela Wydawnictwa a5 oraz tłumacza utworów żydowskiego poety Paula Celana. Przede wszystkim jednak starają się uchwycić źródła poetyckiej wrażliwości, zapytać o doświadczenia będące źródłem wierszy. Znany z niechęci do zwierzeń i z uporczywego milczenia, Ryszard Krynicki tym razem zgodził się opowiedzieć o swoim dzieciństwie, dojrzewaniu w samotności, lęku przed śmiercią, miłości i fascynacji ciszą. A także o drodze, którą jest całe jego życie, życie człowieka – jak sam o sobie pisał – „urodzonego w transporcie”, który „nadal wraca” i „nadal błądzi”.

Spotkanie

Po filmie o znaczeniu kultury żydowskiej z poetą i reżyserem rozmawiać będzie dr Joanna Roszak – literaturoznawczyni, adiunkt w Instytucie Slawistyki Polskiej Akademii Nauk, autorka książki Południk spotkania. Paul Celan w polskiej poezji powojennej, poetka.

Wstęp

Wstęp wolny. Liczba miejsc ograniczona.

Zobacz również