Zostałeś zalogowany. Za X sek. strona zostanie przeładowana.

Logo NInA
„Na srebrnym globie”, mat. promocyjne
Powrót

Na srebrnym globie | Dzień z rekonstrukcją

Wizjonerski film science fiction Andrzeja Żuławskiego w fascynujący sposób uzyskał nowe „życie po życiu”. Reżyser zrekonstruował go niemal dekadę po zatrzymaniu produkcji przez władze PRL, zastępując brakujące ujęcia nowymi, paradokumentalnymi zdjęciami i narracją z offu. Opowie o tym operator Andrzej J. Jaroszewicz.
Data
SO   03 / 12 / 2016
Godzina
21:30
Miejsce
Filmoteka Narodowa–Instytut Audiowizualny ul. Wałbrzyska 3/5
02-739 Warszawa
Sala Ziemia Obiecana | Pierwsze piętro

Pokaz odbywa się w ramach Dnia z rekonstrukcją.

Filmu życie po życiu | Spotkanie z Andrzejem J. Jaroszewiczem

Niezwykłą historię filmu opowie przed projekcją Andrzej J. Jaroszewicz – operator, który nadał mu niezwykle nowatorską formułę wizualną, wykorzystując zdjęcia kręcone „z ręki” i coś co można uznać za zapowiedź niezwykle popularnej obecnie techniki found footage. Spotkanie poprowadzi Krzysztof Świrek.

Prace nad realizowaną z ogromnym rozmachem produkcją zostały przerwane w 1977 roku decyzją wiceministra kultury i sztuki Janusza Wilhelmiego. Dużą część dekoracji i kostiumów zniszczono. Wkrótce potem Andrzej Żuławski został zmuszony do opuszczenia Polski. Powrócił do swego nieukończonego dzieła po blisko dekadzie wygnania. Uzupełnił nakręcony przed laty materiał o paradokumentalne zdjęcia z różnych zakątków Polski, na tle których opisywał poprzez narrację z off-u brakujące fragmenty historii. Ponieważ część aktorów, który wystąpili w Na srebrnym globie nie mogła z różnych powodów wziąć udziału w nagraniu postsynchronów, w ostatecznej wersji dzieła są oni dubbingowani. Michał Bajor podłożył głos za Andrzeja Seweryna; Maria Pakulnis za Grażynę Dyląg, a Krzysztof Kolberger za Leszka Długosza.

Na srebrnym globie, reż. Andrzej Żuławski, 1987, 157 minut

Czwórka kosmonautów osiedla się na obcej planecie, chcąc stworzyć namiastkę raju, wolną od słabości i wad współczesnej cywilizacji. Szczytna idea zostaje szybko wypaczona przez ich zdegenerowanych potomków, którzy nieświadomie powtarzają wszystkie błędy ludzkiej rasy.

W 2015 roku serwis Taste of Cinema uznał Na srebrnym globie za najlepszy nie-hollywoodzki film sci-fi, oceniając obraz Żuławskiego wyżej niż takie arcydzieła jak Metropolis Fritza Langa czy Stalker Andrieja Tarkowskiego. Film jest swobod adaptacją dwóch pierwszych tomów Trylogii księżycowej młodopolskiego pisarza Jerzego Żuławskiego, prywatnie stryjecznego dziadka reżysera filmu. Wizjonerskie dzieło przypominające psychodeliczną łamigłówkę, pełną odniesień do religii, historii i kultury to ukryty pod maską science fiction ambitny traktat filozoficzny.

Film zostanie pokazany z napisami w języku angielskim.

Na srebrnym globie | Wystawa fotograficzna

W godzinach 16:00–01:00 w klubokawiarni Cafe Gorączka będzie można obejrzeć wystawę poddanych rekonstrukcji cyfrowej werków (czyli zdjęć z planu) pochodzących z prywatnego archiwum Andrzeja J. Jaroszewicza.

Wstęp

Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny i nie wymaga rejestracji. 

Sala ma ograniczoną liczbę miejsc (120), warto więc przyjść trochę wcześniej.

 

Wydarzenie na Facebooku

Zobacz również