Zostałeś zalogowany. Za X sek. strona zostanie przeładowana.

Logo NInA
„Pacz”, aut. Paweł Jarodzki
Powrót

Na oko | Spotkanie z Marią Poprzęcką

Zapraszamy na spotkanie z Marią Poprzęcką, autorką zbioru esejów „Na oko”, wydanych w serii książkowej dwutygodnik.com. Wieczór poprowadzi Bogusław Deptuła.
Data
PN   09 / 05 / 2016
Godzina
19:00  –  20:30
Miejsce
Narodowy Instytut Audiowizualny ul. Wałbrzyska 3/5
02-739 Warszawa
Sala Minimax | Parter

Podczas spotkania autorka pokaże trzy krótkie filmy: Wonderful Life Izabeli Gustowskiej, Bardzo mi się podoba grupy Azorro oraz performans dokamerowy Karoliny Breguły Cukiernica.

W trakcie spotkania książka Na oko będzie dostępna w promocyjnej cenie.

O książce

Sprawcą tych tekstów jest oko. A raczej para żywych oczu. Oczu ciekawych wszystkiego, patrzących na świat zachłannie, raz w pośpiechu, raz w zagapieniu. Oczu, które ciągnie daleki świat, ale i własny śmietnik. Równie urzeczonych hinduistycznymi świątyniami, jak podwórkowym habitatem dla bezpańskich kotów. Kochających sztukę, ale odpornych na muzealne zbiegowiska arcydzieł. Oczu łasych na absurdy, ale też czułych na krzywdę i fałsz. A nade wszystko wciąż utwierdzanych w wierze, że „świat jest tak piękny, że aż zatyka”.

O autorce

Maria Poprzęcka: historyk i krytyk sztuki, profesor zwyczajny na Wydziale Artes Liberales Uniwersytetu Warszawskiego. Interesuje się głównie sztuką nowoczesną, migracjami obrazów, ich „długim trwaniem”, związkami sztuk wizualnych z innymi dziedzinami twórczości. Jest autorką wielu książek, m.in. Uczta bogiń. Kobiety, życie i sztuka (2012); Inne obrazy. Oko – widzenie – sztuka. Od Albertiego do Duchampa (2008). Jest laureatką Nagrody Literackiej Gdynia w dziedzinie eseju.

O serii

We wspólnej serii magazynu dwutygodnik.com i wydawnictwa słowo/obraz terytoria publikujemy książki poświęcone współczesnej kulturze i jej pograniczom. Ich autorami są stali współpracownicy magazynu. Dotychczas ukazał się zbiór esejów Mirosława Filiciaka i Alka Tarkowskiego Dwa zero. Alfabet nowej kultury i inne teksty. Jako kolejne w serii ukażą się rozmowy z tłumaczami Adama Pluszki (we współpracy z Instytutem Kultury Miejskiej).

Wstęp

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny i nie wymaga rejestracji.

Zobacz również