Zostałeś zalogowany. Za X sek. strona zostanie przeładowana.

Logo NInA
Miron Białoszewski, fot. Tadeusz Sobolewski
Powrót

Miron Białoszewski | Jesień teatralna w NInA

Zobacz dwa filmy poświęcone teatralnej twórczości Białoszewskiego – dokument „W pobliżu Mirona” i fabułę „Parę osób mały czas”. Między projekcjami zapraszamy na spotkanie z Tadeuszem Sobolewskim i Maciejem Byliniakiem, które poprowadzi redaktorka naczelna Dwutygodnika Zofia Król.
Data
N   22 / 11 / 2015
Godzina
18:00  –  21:00
Miejsce
Filmoteka Narodowa–Instytut Audiowizualny ul. Wałbrzyska 3/5
02-739 Warszawa
Sala Ziemia Obiecana | Pierwsze piętro

Pokaz odbywa się w ramach cyklu Scena i ekran | Jesień teatralna w NInA, łączącego teatr z medium audiowizualnym oraz rejestracje głośnych spektakli z filmami dokumentalnymi o najwybitniejszych twórcach polskiej sceny.

22 listopada 2015 pokażemy:

W pobliżu Mirona, dokument, reż. Piotr Morawski, 49 minut

Oto jedyny seans kinowy w swoim rodzaju. Dawni przyjaciele Białoszewskiego siedzą na widowni i głośno komentują stare nagrania, których centralną postacią jest autor Karuzeli z madonnami. „Jeszcze szczupły. Ja go poznałam jako szczupłego”, „To Miron jako szaman”, „Rzeczywiście, chyba w trans wpadł” – nie milkną głosy na sali. Z zapisanych na taśmie filmowej skąpych fragmentów powoli wyłania się sylwetka Białoszewskiego. To bez mała performer. W swoich kolejnych warszawskich mieszkaniach i w pracowniach zaprzyjaźnionych artystów aranżuje ad hoc scenki dramatyczne i purnonsensowe, parodystyczne widowiska stanowiące wyłom w monotonii codzienności.

Twórca Teatru Osobnego w charakterystyczny dla siebie sposób, bez fanfar i oklasków, wyrasta w dokumencie Morawskiego na autentycznego koryfeusza teatralnej awangardy. Oglądane po latach archiwalia (film powstał w 2003 roku) uświadamiają, że Białoszewski w swoim zatłoczonym pokoju, wśród papierosowego dymu, wysłuchujący skarg administratorki domu, pozostawał artystą prawdziwie wolnym, z premedytacją działającym poza oficjalnym obiegiem. W pieczołowicie przygotowanym dokumencie głos zabierają także osoby należące do kręgu Mirona, m.in. Tadeusz Sobolewski i Roman Klewin.

Parę osób, mały czas, film fabularny, reż. Andrzej Barański, 110 minut

Krystyna Janda i Andrzej Hudziak jako Jadwiga Stańczakowa oraz Miron Białoszewski w kameralnymi filmie poświęconym najbliższemu otoczeniu eksperymentującego z teatrem poety. Nagrodzony m.in. na festiwalu filmowym w Gdyni w 2005 roku obraz Andrzeja Barańskiego powstał w oparciu o Dziennik we dwoje autorstwa niewidomej poetki, Jadwigi Stańczakowej. Film opowiada o jej trudnej przyjaźni z Mironem Białoszewskim.

Tadeusz Sobolewski pisał w miesięczniku Kino:

,,
Na użytek reklamy będzie się mówić, że Parę osób, mały czas to taka polska Carrington – „historia niezwykłej miłości” dwojga nie najmłodszych ludzi: niewidomej i poety o innej orientacji seksualnej. Ale mnie co innego wydaje się istotne. To, co Miron nazywał „czułością wszystkiego” albo „łapaniem radości za ogon”, bo nawet jak się wyrwie, „zostaną pióra”. Walka o szczęście pomiędzy nieszczęściami. Docenianie bytu, na przekór ograniczeniom, a może dzięki nim? Tej szczególnej umiejętności Miron uczy Jadwigę. Ale też sam się od niej uczy, gdy ona swoimi niewidzącymi dłońmi dotyka bukietu i mówi, że jest „piękny”, i kiedy stara się rozpoznawać kolory palcami.
,,

W tym kameralnym kinie nie ma jednak miejsca na łatwe wzruszenia i sentymentalizm. Jego bohaterowie są z krwi i kości, z całym bagażem przywar, jakie mogą mieć nieco egzaltowana starsza pani oraz introwertyczny poeta, świetnie grani przez Krystynę Jandę i Andrzeja Hudziaka. Aktorka za swoją rolę została uhonorowana na gdyńskim festiwalu. Hudziak zdobył zaś nagrodę w Karlowych Warach. Dla wybitnego aktora Starego Teatru udział w produkcji Barańskiego był szczytowym momentem w jego filmowej karierze.

Wstęp

Wstęp na pokaz jest bezpłatny i nie wymaga rejestracji. 

Sala ma ograniczoną liczbę miejsc (120), warto więc przyjść trochę wcześniej.

Kultura dostępna

To tylko jedno z setek darmowych lub tanich wydarzeń kulturalnych, które możesz przeglądać na portalu Kultura Dostępna.

Zobacz również