Zostałeś zalogowany. Za X sek. strona zostanie przeładowana.

Logo NInA
Stopklatka z filmu „Miejsce urodzenia”, reż. Paweł Łoziński
Powrót

Miejsce urodzenia | #kinoodnowa

Premierowy pokaz zrekonstruowanej wersji słynnego dokumentu autorstwa Pawła Łozińskiego. „Miejsce urodzenia” opowiada o odwiedzinach Henryka Grynberga w rodzinnej wsi, w której w czasie okupacji zamordowani zostali jego ojciec i brat. Po projekcji zapraszamy na spotkanie z Pawłem Łozińskim i Arthurem Reinhartem.
Data
WT   31 / 10 / 2017
Godzina
19:00  –  21:00
Miejsce
Filmoteka Narodowa–Instytut Audiowizualny ul. Wałbrzyska 3/5
02-739 Warszawa
Sala Ziemia Obiecana | Pierwsze piętro

Pokaz odbywa się w ramach cyklu #kinoodnowa.

Program

Miejsce urodzenia, reż. Paweł Łoziński, 1992, 47 minut

Misją pisarską Henryka Grynberga jest ocalanie pamięci o Zagładzie – także tej obciążającej Polaków. Odwiedza wieś, w której podczas okupacji został zamordowany jego ojciec i braciszek. Chce dowiedzieć się prawdy od miejscowych chłopów, pamiętających jego rodzinę. Kamera Łozińskiego śledzi twarze chłopów, na których maluje się wzruszenie, zakłopotanie lub wrogość. Prawda o morderstwie zostaje w końcu odkryta – na naszych oczach odnajdują się namacalne dowody zbrodni.

Film wyświetlany będzie z angielskimi napisami.

Spotkanie

Po projekcji zapraszamy na spotkanie z Pawłem Łozińskim i Arthurem Reinhartem, które poprowadzi krytyczka i dziennikarka filmowa Ola Salwa.

Wstęp

Do wstępu upoważniają bezpłatne wejściówki, które będziemy wydawać od godziny 18. Jedna osoba może odebrać maksymalnie 2 wejściówki. Osoby spóźnione mogą nie zostać wpuszczone na salę po rozpoczęciu pokazu. Liczba wejściówek jest ograniczona.

Wejściówki dotyczą całego wydarzenia. Osoby, które zdecydują się na udział jedynie w spotkaniu będziemy wpuszczać w miarę wolnych miejsc.

Zobacz również