Zostałeś zalogowany. Za X sek. strona zostanie przeładowana.

Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmian ustawień oznacza, że akceptują Państwo otrzymywanie tych plików. Wyłącz komunikat
Logo NInA
fot. materiały promocyjne
Powrót

„Miłość bezwarunkowa” i „Takiego pięknego syna urodziłam” | Teraz–wtedy

Babcia i wnuk. Matka i syn. Dwa portrety podwójne w arcypolskich, mało efektownych wnętrzach. Stawka zawsze ta sama: walka młodego mężczyzny o akceptację – i zderzenie z oczekiwaniami nie mającymi nic wspólnego z jego osobowością.
Data
ŚR   12 / 12 / 2018
Godzina
19:00  –  20:40
Miejsce
Filmoteka Narodowa–Instytut Audiowizualny Wałbrzyska 3/5
02-739 Warszawa

Homoseksualny wnuk z Miłości bezwarunkowej oferuje swej babce uwagę, czas i troskę – w zamian otrzymując litanię życzeń o rychłą przemianę. Student szkoły filmowej w Takiego pięknego syna urodziłam jest obiektem ciągłej krytyki ze strony matki, wprost nazywającej potomka rozczarowaniem. Powolne objawienie się drzemiącej u podstaw obydwu relacji miłości jest tematem filmów Rafała Łysaka i Marcina Koszałki: oddalonych o dwie dekady, ale ulepionych z tej samej emocjonalnej gliny.

Program

19:00 Teraz | Miłość bezwarunkowa, reż. Rafał Łysak, 40 minut, 2018

Czy porozumienie między 80-letnią religijną kobietą i jej wnukiem gejem jest możliwe? Osobista historii reżysera filmu, który swoją babcię Teresę przez całe życie traktował jak drugą mamę. Skupiała na nim całą swoją miłość i uwagę – do momentu, kiedy powiedział jej o swoim homoseksualizmie.

19:40 Rozmowa z Rafałem Łysakiem

O filmie porozmawiamy z reżyserem Rafałem Łysakiem. Spotkanie poprowadzi kurator cyklu Michał Oleszczyk.

20:15 Wtedy | Takiego pięknego syna urodziłam, reż. Marcin Koszałka, 25 minut, 1999

Marcin Koszałka w swoim debiutanckim dokumencie zaszokował publiczność radykalnym obnażeniem swojej rodziny. Stworzył straszny portret niszczycielskich relacji ukrytych za „białymi ścianami polskiego domu”. Główną postacią w filmie jest matka reżysera, nazywająca go „kretynem, miernotą bez wyobraźni, półgłówkiem, idiotą, draniem, szubrawcem, pieprzonym szmaciarzem, beztalenciem, wiecznym studentem”.

Wstęp

Do wstępu upoważniają bezpłatne wejściówki, które będziemy wydawać od 18:30. Liczba miejsc jest ograniczona. Jedna osoba może odebrać maksymalnie 2 wejściówki. Osoby, które zdecydują się na udział jedynie w spotkaniu lub pokazie filmu uzupełniającego, będziemy wpuszczać w miarę wolnych miejsc.

W razie jakichkolwiek pytań lub wątpliwości – prosimy o kontakt z Biurem Obsługi Gości pod adresem bog@nina.gov.pl lub numerem tel.: 22 380 49 95 (od pon. do pt. w godzinach 9–17).

Zobacz również